Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podpisano umowę na dofinansowanie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
To jest przełomowy moment dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy. To zgodne twierdzenie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, którzy byli obecni w Świnoujściu podczas podpisania umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy Terminala LNG.

Znajdujący się w Świnoujściu terminal na gaz skroplony LNG w najbliższym czasie zostanie rozbudowany. Powstanie trzeci zbiornik, nowe stanowisko postojowe dla statków, kolejna instalacja do regazyfikacji i stworzona zostanie infrastruktura kolejowa, umożliwiająca załadunek i transport paliwa drogą kolejową. Inwestycja otrzymała dofinansowanie unijne w wysokości 60 proc. wartości inwestycji.

- Gazoport będzie mógł przyjąć w ciągu roku nie tylko 5 mld metrów sześciennych gazu skroplonego, ale w niedługim czasie, mam nadzieję, po zrealizowaniu inwestycji, o której dziś mówimy, 7,5 mld, a docelowo ponad 10 mld metrów sześciennych gazu - mówił podczas uroczystego podpisania umowy Andrzej Duda, prezydent RP. - Ta inwestycja, na której realizację udało nam się pozyskać grant europejski, z którego zostanie sfinansowane ponad 60 proc. tej wielkiej inwestycji, której całkowity koszt jest szacowany na blisko miliard złotych, wpisuje się również w bezpieczeństwo europejskie, jeśli chodzi o dostawę gazu.

Rozbudowa terminalu ma stworzyć dogodne warunki w zakresie energetyki.

- Gazoport, to dla nas okno na świat, dzięki któremu mamy dostęp do lokalnego rynku LNG i jako kraj mamy możliwość dokonywania elastycznego wyboru. Ta elastyczność ma trzy wymiary. Pierwszy, to dostęp do nowych, niezależnych źródeł gazu. Możemy importować gaz skroplony z dowolnego miejsca na Świecie. To elastyczność zawierania kontraktów handlowych na rynkowych zasadach, niepodyktowanych żadnym monopolem. Tak rozumiana elastyczność daje nam gwarancję dobrych warunków biznesowych. Trzeci rodzaj elastyczności, to elastyczność rozwijana jako szeroki dostęp do odbioru LNG jako surowca. Chcemy, by polskie firmy, polscy przedsiębiorcy mogli odbierać skroplony gaz ze Świnoujścia w szerokim wachlarzu możliwości. Nie tylko poprzez rurociągi, ale też drogą morską, kolejową i drogą śródlądową - powiedział Paweł Jakubowski, Prezes Zarządu Polskie LNG.

Podpisanie umowy z wybranym wykonawcą ma się odbyć do końca tego roku. Przedstawiciele P LNG informują, że osiągnięcie przepustowości 7,5 mld Nm3/rocznie planowane jest na 2021 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto