Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spoiwa Kultury 2015. Festiwal wokół tradycji Armenii [program]

Małgorzata Klimczak
The making of Armine, Sister, work demo, 5 March 2015, Oslo
The making of Armine, Sister, work demo, 5 March 2015, Oslo MM
30 czerwca rozpoczyna się tegoroczna edycja festiwalu Spoiwa Kultury. Będzie skupiona wokół projektu "Armine, Sister"

- W tym roku Spoiwa Kultury będą miały charakter bardziej monograficzny, ale nadal będą otwarte dla wszystkich i będą mieć charakter multikulturowy - mówi Dariusz Mikuła, dyrektor Teatru Kana, organizator festiwalu. - Będziemy się spotykać z artystami na różnych poziomach. To nie będą tylko spektakle, ale spotkania i warsztaty.

Wszystkie wydarzenia będą skupione wokół projektu "Armine, Sister" teatru ZAR, który odnosi się do przeszłości narodu ormiańskiego zamieszkującego Anatolię oraz dokonanej na Ormianach na początku XX wieku planowej eksterminacji. "Armine, Sister" podejmuje kwestię "milczenia Europy", a zarazem refleksję na temat bycia świadkiem oraz dziedziczenia świadectwa.

Kluczowy będzie spektakl "Armine , Sister", dedykowany historii, kulturze i Ludobójstwu Ormian. Tytuł rozumiany jest jak pierwsze słowa listu bez czytelnego adresu, skazanego na wędrówkę w czasie i przestrzeni. Przestrzeń sceniczną wypełnia szesnaście ponadczterometrowych kolumn, które nawiązują do wnętrza opuszczonego kościoła.

"Armine, Sister" odnosi się do modalnych tradycji wokalnych, przede wszystkim do ormiańskich śpiewów liturgicznych, jednogłosowych pieśni z towarzyszeniem burdonu. W projekcie biorą udział między innymi członkowie rodziny Kerovpyan: Aram, Virginia i Vahan (Paryż), Murat Içlinalça ze Stambułu, Mahsa i Marjan Vahdat z Teheranu oraz Dengbesz Kazo, śpiewający po kurdyjsku. Bogactwo odniesień muzycznych znajduje swoje odzwierciedlenie w programie koncertów towarzyszących prezentacjom spektaklu.

W trakcie szczecińskich Spoiw Kultury na Małym Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich odbędą się dwa improwizowane wieczory muzyczne, których gospodarzami będą muzycy związani z Teatrem ZAR i projektem "Armine, Sister" oraz zaproszeni przez nich goście.

Będą też filmy: "Pieśń pamięci", "Tatuaże babci", "Barwy granatu", "Szczekająca wyspa" oraz wystawa "Być świadkiem świadków".

Na warsztatach śpiewu modalnego uczestnicy poznają tradycje śpiewu modalnego. Proces nauczania rozpoczyna się od śpiewania burdonu oraz interwałów nieujętych w równomiernie temperowanym systemie.

Spoiwa Kultury, 30 czerwca-4 lipca, różne miejsca, wstęp wolny.

SPOIWA KULTURY. Program:

Armine, Sister
30 czerwca – 4 lipca 2015
Szczecin

30 czerwca (wtorek)

12.00 – 15.00 „Śpiew modalny: podróż w dźwięku” – warsztat prowadzony przez Arama i Virginię Kerovpyanów/ Teatr Kana (zapisy)

17.00 „Pieśń Pamięci” – film dokumentalny, reż. Nathalie Rossetti i Turi Finocchiaro/ Teatr Kana (wstęp wolny)

20.00 „Kolumny. Ormiańskie śpiewy liturgiczne” – koncert Teatru ZAR oraz Arama, Virginii, Vahana Kerovpyanów i Murata İçlinalçy/ Kościół pw. św. Jana Ewangelisty ul. św. Ducha (wstęp wolny)

1 lipca (środa)

12.00 – 15.00 „Śpiew modalny: podróż w dźwięku” – wasztat prowadzony przez Arama i Virginię Kerovpyanów/ Teatr Kana (zapisy)

17.00 Pokaz metod pracy Teatru ZAR/ Teatr Kana (wstęp wolny)

20.00 "Głosy z przeszłości" - koncert w wykonaniu Dengbesza Kazo z udziałem Vahana Kerovpyana i Murata İçlinalçy/ Filharmonia Szczecińska (obowiązują wejściówki)*

2 lipca (czwartek)

12.00 – 15.00 „Śpiew modalny: podróż w dźwięku” – warsztat prowadzony przez Arama i Virginię Kerovpyanów/ Teatr Kana (zapisy)

17.00 Spotkanie z Arą Sarafianem (Instytut Komitasa, Londyn). Projekcja filmu animowanego „Szczekająca wyspa”, reż. Serge Avédikian/ Teatr Kana (wstęp wolny)

19:30 „Armine, Sister” - spektakl Teatru ZAR/ DB Port, start: Teatr Kana (liczba miejsc ograniczona – wejściówki)*

22.00 „Lav Lur” - koncert Vahana Kerovpyana i Any Madureiry/ Łąka Kany (wstęp wolny)

3 lipca (piątek)

17.00 „Tatuaże babci” – film dokumentalny, reż. Suzanne Khardalian/ Teatr Kana (wstęp wolny)

19:30 „Armine, Sister” - spektakl Teatru ZAR/ DB Port start: Teatr Kana (liczba miejsc ograniczona – wejściówki)*

22.00 Murat İçlinalça i Mustafa Demirci – improwizowany wieczór muzyczny/ Mały Dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich (wstęp wolny)

4 lipca (sobota)


17.00 „Barwy granatu” – film fabularny, reż. Sarkis Parajanian (Siergiej Paradżanow)/ Teatr Kana (wstęp wolny)

19:30 „Armine, Sister” – spektakl Teatru ZAR/ DB Port start: Teatr Kana (liczba miejsc ograniczona – wejściówki)*

22.00 Improwizowany koncert z udziałem muzyków biorących udział w projekcie „Armine, Sister” Teatru ZAR / Mały Dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich (wstęp wolny)

Projektowi towarzyszy wystawa “Być świadkiem świadków”/ Aleja Kwiatowa

*Wejściówki będą wydawane od 24 czerwca od godz. 17.00 w Teatrze Kana

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto