Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uratowali 2-miesięczne niemowlę. Niemcy zezwolili na lądowanie śmigłowca LPR na ich terenie

Redakcja
lpr.com
Gdyby nie tak zgrana akcja ratowników i umożliwienie lądowania na lądowisku po niemieckiej stronie wyspy Uznam, nie wiadomo, czy akcja ratunkowa by się powiodła.

- Dziękuję zespołowi medycznemu Oddziału Pediatrycznego, który z takim oddaniem walczył w dniu 8 marca 2019r. o utrzymanie czynności życiowych małego 2 miesięcznego pacjenta oraz służbom technicznym Szpitala Miejskiego w Świnoujściu za szybką organizację i nadzorowanie transportu. Załodze Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i naszym sąsiadom z Niemiec za użyczenie płyty lotniska w Heringsdorf oraz służbom niemieckim za asystę naszego ambulansu. Dziękuję służbom Urzędu Miasta za wsparcie decyzji Szpitala o zmianie lądowiska (w związku z brakiem możliwości lądowania LPR w Świnoujściu z uwagi na warunki pogodowe). Dzięki pracy wielu ludzi nasz mały mieszkaniec dostał drugą szansę - napisała na profilu FB szpitala, Prezes zarządu Dorota Konkolewska.

Wszystko działo się, kiedy do Szpitala Miejskiego im Jana Garduły w Świnoujściu trafiło niemowlę w bardzo ciężkim stanie. Personel medyczny świnoujskiego szpitala rozpoczął walkę o utrzymanie czynności życiowych. Koniecznym był natychmiastowy transport dziecka do specjalistycznego szpitala w Szczecinie.

W takich sytuacjach wzywany jest śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tak się stało. Kilka chwil później okazało się, że pilot nie może lądować w Świnoujściu.

Ze względu na to, że Świnoujście nie ma lotniska, śmigłowce LPR lądują na wyznaczonym do tego miejscu na nabrzeżu w porcie wojennym.

- Niestety, wiał zbyt silny wiatr. W takich warunkach pilot nie dostał zgody na lądowanie. Było zbyt niebezpiecznie – mówi Dorota Konkolewska, prezes Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu.

W rozmowie z pracownikiem szpitala, pilot powiedział, że ma zgodę na lądowanie na lotnisku cywilnym Heringsdorf po niemieckiej stronie wyspy Uznam.

- Nasza odpowiedź była natychmiastowa – proszę lądować, wszystkie formalności szpital bierze na siebie – opowiada prezes świnoujskiego szpitala Dorota Konkolewska.

Wszystko potoczyło się błyskawicznie. Zgodnie z procedurami podjęto lekarz ze śmigłowca LPR, który już w szpitalu przygotował małego pacjenta do transportu. Zaraz potem karetka z niemowlaczkiem na sygnale ruszyła w stronę dawnego przejścia granicznego Świnoujście – Garz.

Prezes szpitala o wszystkim powiadomiła Prezydenta Miasta Świnoujście oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Świnoujście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto