Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja odnalazła kolejny zabytkowy zagrobek. Ma 145 lat

Redakcja
145-letni nagrobek syna znanego szczecinianina zabezpieczony przez policjantów.

Policjanci zabezpieczyli 145-letni nagrobek pochodzący z Cmentarza Grabowskiego w Szczecinie. To już kolejny zabytek odnaleziony w tym miesiącu przez szczecińskich policjantów. Miejski konserwator zabytków zdecydował o przewiezieniu go na Cmentarz Centralny w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

W dniu 27 kwietnia 2020 roku policjant Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie zajmujący się odnajdywaniem zaginionych zabytków otrzymał informację od pracownika ZBiLKU w Szczecinie, że na opuszczonym terenie poprzemysłowym przy ul. Klonowica w Szczecinie, widział płytę nagrobną z czarnego granitu.

Policjanci na miejscu odnaleźli kompletny, 145-letni nagrobek z czarnego granitu, należący do gimnazjalisty Richarda Delbrücka, urodzonego 4 czerwca 1860 roku a zmarłego 6 stycznia 1875 roku.

Minęło 41 lat od wielkiego pożaru Kaskady w Szczecinie. Zgin...

Hugo Bruno Richard Delbrück, mieszkał przy ul. Dębogórskiej 37, był synem znanego dyrektora fabryki dr. Hugo Delbrücka i jego żony Idy Rosamunde Delbrück z d. Liedke. Hugo Delbrück był dyrektorem największej cementowni na Pomorzu - Portland Zement Fabrik w Żelechowej (nm. Züllchow) i przewodniczącym Stowarzyszenia Niemieckich Cementowni, po jego śmierci w 1900 roku szczecinianie i pracownicy firmy upamiętnili jego zasługi dla rozwoju przemysłu - pomnikiem na wzgórzu Widok w Zdrojach - monopterosem - czyli świątynią z kolumnadą nazwaną - Cap Delbrück.

200-kilogramowy nagrobek pochodził z Cmentarza Grabowskiego w Szczecinie, który funkcjonował w latach 1802-1900 i był pierwszym komunalnym cmentarzem miasta Szczecina. Nie wiadomo jak znalazł się 6 km dalej i jakie były jego losy w XX w. Decyzją miejskiego konserwatora zabytków nagrobek został przewieziony, przy pomocy technicznej szczecińskiej Straży Miejskiej, na Cmentarz Centralny w Szczecinie.

To już drugi nagrobek zabezpieczony w tym miesiącu przez szczecińskich policjantów. 2 kwietnia policjanci zabezpieczyli najstarszy, istniejący nagrobek z dawnego Cmentarza Grabowskiego, należący do maklera giełdowego Johanna-Juliusa Röschera (1800-1867).

ZOBACZ TEŻ:

W grudniu 2019 roku policjanci zabezpieczyli dwie zabytkowe macewy z cmentarza przy ul. Gorkiego, które ocalono spod piły w zakładzie kamieniarskim. Większa macewa liczyła prawie dwa metry i ważyła ok. 700 kg, znajdowała się na grobie Josepha Brasch (1840-1913); druga, mierząca ponad 160 cm i ważąca ok. 450 kg, znajdowała się na grobie Marii Salinger z d. Wollenberg (1844-1916) i Idy Cohn z d. Wollenberg (1854-1929).

O losie zabytków znalezionych w ziemi decyduje wojewódzki konserwator zabytków, który zawiaduje zabytkami należącymi do Skarbu Państwa. W przypadku większych miast Polski, uprawnienia konserwatorskie zostały scedowane na miejskich konserwatorów zabytków, którzy współdziałają z Policją w zakresie odzyskiwania i zabezpieczania zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto