Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 kompetencji jutra, które pomogą ci znaleźć dobrze płatną pracę

OPRAC.: AB
Pracodawcy zmieniają oczekiwania względem kandydatów do pracy. (Wszystko przez szybko postępujący rozwój technologiczny.) W związku z tym Światowe Forum Ekonomiczne wytypowało 10 umiejętności przyszłości. 

 Zobacz, które kompetencje zyskają na znaczeniu.
Pracodawcy zmieniają oczekiwania względem kandydatów do pracy. (Wszystko przez szybko postępujący rozwój technologiczny.) W związku z tym Światowe Forum Ekonomiczne wytypowało 10 umiejętności przyszłości. Zobacz, które kompetencje zyskają na znaczeniu. Monstera/ Pexels.com
Jakie umiejętności będą się liczyły w najbliższych latach? Które kompetencje rozwijać, aby mieć dobrze płatną pracę? Podpowiadamy, na co postawić, aby zwiększyć swoje możliwości na rynku pracy.

Zmieniające się wymagania na rynku pracy sprawiają, że na znaczeniu zyskują nowe kompetencje. Aż 38 proc. pracodawców przebadanych w z „Barometrze Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service deklaruje, że pandemia przyśpieszyła ich rozwój technologiczny. Ten proces będzie miał wpływ na kompetencje najwyżej cenione u kandydatów do pracy. Jeżeli wierzyć autorom raportu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), „Future of Jobs Report", w ciągu najbliższych czterech lat co drugi pracownik będzie musiał rozwinąć nowe umiejętności. Eksperci Personnel Service prognozują, że wiele osób straci pracę przez inwestycje w automatyzację. Z deklaracji respondentów wynika, że już 18 proc. pracowników zna kogoś, kto został pozbawiony źródła utrzymania z tego powodu.

Jakie kompetencje należy więc rozwijać? Według pracodawców zapytanych o zdanie przez specjalistów ze Światowego Forum Ekonomicznego najistotniejsze umiejętności to:

  • rozwiązywanie problemów,
  • samodzielność w zarządzaniu,
  • używanie i rozwijanie technologii,
  • praca z ludźmi.

Warto wiedzieć również:

- Kreatywność, oryginalność, inicjatywa to zalety, których pracodawcy szukają w pracownikach od lat. Teraz jednak, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, będą one na wagę złota. Pandemia pokazała też nam, jak istotna jest zdolność do samodzielnego zarządzania, i to nie tylko własnym czasem, co podczas home office jest dużym wyzwaniem, ale też rozproszonym zespołem, który pracuje na odległość w różnych miejscach. Potrzeba umiejętności związanych z zarządzaniem oraz cech przywódczych z biegiem czasu tylko się wzmocni, bowiem praca zdalna zostanie z nami już na stałe. Umiejętność pracy z ludźmi zawsze była istotna, natomiast teraz pojawia się element „social influcence”. Technologia dała nam możliwość wywierania wpływu na szeroką rzeszę odbiorców, a zdolność do kształtowania postaw społecznych w najbliższych latach będzie ogromną przewagą – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

Światowe Forum Ekonomiczne szacuje, że 40 proc. pracowników będzie potrzebowało ok. pół roku na zmianę branży. Niektóre osoby będą musiały przeznaczyć jeszcze więcej czasu na dopasowanie się do wymagań rynku. Dokształcanie może być bardziej czasochłonne w przypadku osób zatrudnionych w finansach czy energetyce.

Warto wiedzieć również:

Pewne wnioski na temat czasu potrzebnego na naukę można wysnuć na podstawie danych zgromadzonych przez platformę Coursera, na której dostępne są szkolenia online. Na rozwinięcie kompetencji związanych z ludźmi i kulturą, tworzeniem treści lub sprzedażą i marketingiem wystarczy przeznaczyć 1-2 miesiące, 2-3 miesiące zajmie poszerzenie kompetencji z obszaru rozwoju produktu, danych i sztucznej inteligencji, a w przypadku chmury obliczeniowej i inżynierii na naukę trzeba wygospodarować co najmniej 4 miesiące.

- Przekwalifikowanie się czy nauka nowych umiejętności to długie procesy. Jednak poświęcony na nie czas z pewnością zaprocentuje w niedalekiej przyszłości. Warto przede wszystkim śledzić tempo i kierunek zmian, by dopasować umiejętności do swoich predyspozycji i zacząć wcześnie się ich uczyć. Wówczas zyskujemy ogromną przewagę na rynku pracy, który zmienia się dynamicznie, a w najlepszej pozycji są osoby z umiejętnościami, które odpowiadają na jego aktualne potrzeby - wskazuje Krzysztof Inglot.

Warto wiedzieć również:

Eksperci WEF podkreślają, że w trakcie pandemii aż pięciokrotnie zwiększyła się liczba pracodawców udostępniających pracownikom kursy online, a liczba kursantów korzystających z zasobów internetowych zwiększyła się dziesięciokrotnie. Ten trend uwidacznia się również w Polsce. Już 44 proc. osób uwzględnionych w „Barometrze Polskiego Rynku Pracy” zadeklarowało, że chce zdobywać nowe kompetencje w 2021 roku, a co trzecia osoba oczekuje od pracodawcy możliwości uczestnictwa w szkoleniach online.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 10 kompetencji jutra, które pomogą ci znaleźć dobrze płatną pracę - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto