Chcą, by w Karsiborze mieszkało więcej ludzi. W planach są budowa przedszkola i żłobka

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Obecnie w Karsiborze trwa przebudowa głównej drogi oraz budowa bulwaru spacerowego wzdłuż brzegu Świny. Równocześnie w magistracie trwają prace nad przygotowaniem nowego planu zagospodarowania przestrzennego wyspy. Ma to na celu stworzenie nowych możliwości dla przyszłych mieszkańców Karsiboru. UM Świnoujście
Powstaje plan zagospodarowania przestrzennego Karsiboru. Dzięki zmianom wyspa, na której dziś mieszka około 700 osób, może z czasem zwiększyć liczbę mieszkańców do ponad 4,5 tys. osób.

Obecnie w Karsiborze trwa przebudowa głównej drogi oraz budowa bulwaru spacerowego wzdłuż brzegu Świny. Równocześnie w magistracie trwają prace nad przygotowaniem nowego planu zagospodarowania przestrzennego wyspy. Ma to na celu stworzenie nowych możliwości dla przyszłych mieszkańców Karsiboru.

- Nad wodą planowane są funkcje mieszkalne, turystyczne i usługowe. Pytamy mieszkańców, co sądzą o projektach przygotowywanych przez urbanistów - informuje Jarosław Jaz, rzecznik prezydenta Świnoujścia. - Chcemy, żeby Świnoujście było zarządzane wspólnie z mieszkańcami, a decyzje dotyczące przyszłości miasta podejmowane wspólnie z Państwem. Planowane zmiany powinny w jak największym stopniu odpowiadać potrzebom mieszkańców. Dlatego chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami, a jednocześnie włączyć mieszkańców w podejmowanie decyzji. Powodem mogą być zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego na wyspie Karsibór.

W ciągu ostatnich kilku lat na wyspie Karsibór zrealizowanych zostało kilka inwestycji - drogowe, budowa przystani kajakowej i wiaty na szlaku turystycznym.

- Karsibór to miejsce z bardzo ciekawym potencjałem mieszkalnym i turystycznym – mówi Barbara Michalska, Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście. – Wyspa już się zmienia. Dzięki budowie nowego mostu poprawiła się komunikacja. Obecnie przebudowujemy ulicę 1. Maja. Zlikwidowaliśmy tzw. rybaczówki, tym samym otworzyliśmy piękny widok na rozlewiska Starej Świny. Teraz w tym miejscu będzie bulwar. Powstała też zupełnie nowa przystań kajakowa. Zaraz ruszy budowa bazy rybackiej. W zasadzie konsekwentnie realizujemy koncepcję turystycznego rozwoju tej dzielnicy, którą stworzyliśmy wspólnie z jej mieszkańcami kilka lat temu.

Nad wodą urbaniści zaplanowali funkcje mieszane: mieszkalne, turystyczne i usługowe.

- Lista inwestycji związanych z Karsiborem jest dużo dłuższa. Wraz z przebudową ulicy 1. Maja kładziona jest kanalizacja ciśnieniowa i podciśnieniowa, która rozpocznie budowę całego systemu kanalizacji na terenie dzielnicy Karsibór - wyjaśnia Jarosław Jaz. - Stacje podciśnieniowe, które powstaną w ramach inwestycji, zapewnią w przyszłości możliwość odbioru ścieków od mieszkańców.

Podział działek w powstającym obecnie planie zagospodarowania przestrzennego wyspy Karsibór daje nowe możliwości zabudowy. Dzięki temu wyspa, na której dziś mieszka około 700 osób, może z czasem zwiększyć liczbę mieszkańców do ponad 4,5 tys. osób.

- Wiąże się to oczywiście ze zwiększeniem dostępności usług i ze zmianą roli tej części Świnoujścia na turystyczno-mieszkalną - informuje rzecznik. - W okolicy wjazdu na wyspę może powstać pole kamperowe i parking. Nad wodą urbaniści zaplanowali funkcje mieszane: mieszkalne, turystyczne i usługowe. Pojawia się propozycja utworzenia niewielkiego centrum publicznego na odcinku między strażą pożarną a domem kultury. Przy takiej liczbie mieszkańców nie mogłoby również zabraknąć przedszkola i żłobka.

Jak informuje magistrat, w planach pojawiają się w tym miejscu również tereny sportowe, rynek, sklep oraz centrum informacji turystycznej.

- Zmiana obowiązującego planu obejmuje obszar, w którym dominują tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, tereny zabudowy pensjonatowej, potrzeb powszechnych, turystyczne oraz urządzone tereny zieleni parkowej i tereny portowe – dodaje Barbara Michalska. - Zaktualizowane zostaną również zapisy dotyczące stref ochronnych.

W tej chwili trwa procedura opiniowania i uzgadniania projektu planu. Prace projektowe miały zakończyć się do września 2021 roku. Sytuacja epidemiologiczna i wydłużające się terminy rozpatrywania spraw przez organy opiniujące i uzgadniające, projekt planu przedłożony zostanie do uchwalenia Radzie Miasta na przełomie roku 2021/22.

- Do planu zagospodarowania wpłynęło bardzo dużo wniosków mieszkańców Karsiboru, które w największym stopniu staraliśmy się uwzględnić - mówi rzecznik. - Czekamy na opinie do dnia 26 kwietnia 2021 roku pod adresem mailowym: aspychala@um.swinoujscie.pl. O wynikach konsultacji poinformujemy na stronie www.swinoujscie.pl.

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie