Co powstanie w Świnoujściu w 2021 roku. Pandemia nie zatrzyma inwestycji miejskich. Zobacz galerię inwestycji

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Przystań kajakowa na wyspie Karsibór w Świnoujściu okazała się hitem sezonu. Żeglarze chętnie tam cumowali.


Co powstanie w 2021 roku w Świnoujściu? Pandemia nie zatrzyma inwestycji miejskich. Mimo trudnego ze względu na pandemię rok, inwestycje miejskie w Świnoujściu miały się całkiem dobrze. Między innymi ukończona została budowa przystani kajakowej na wyspie Karsibór i rozpoczęła przebudowa ul.  Maja. Końca dobiega budowa kompleksu sportowego przy ul. Gdyńskiej oraz Zakładu Opieki Długoterminowej. A jakie inwestycje będą realizowane w 2021 roku?
Przystań kajakowa na wyspie Karsibór w Świnoujściu okazała się hitem sezonu. Żeglarze chętnie tam cumowali. Co powstanie w 2021 roku w Świnoujściu? Pandemia nie zatrzyma inwestycji miejskich. Mimo trudnego ze względu na pandemię rok, inwestycje miejskie w Świnoujściu miały się całkiem dobrze. Między innymi ukończona została budowa przystani kajakowej na wyspie Karsibór i rozpoczęła przebudowa ul. Maja. Końca dobiega budowa kompleksu sportowego przy ul. Gdyńskiej oraz Zakładu Opieki Długoterminowej. A jakie inwestycje będą realizowane w 2021 roku? Joanna Maraszek
Co powstanie w 2021 roku w Świnoujściu. Pandemia nie zatrzyma inwestycji miejskich. Mimo trudnego ze względu na pandemię rok, inwestycje miejskie w Świnoujściu miały się całkiem dobrze. Między innymi ukończona została budowa przystani kajakowej na wyspie Karsibór i rozpoczęła przebudowa ul. Maja. Końca dobiega budowa kompleksu sportowego przy ul. Gdyńskiej oraz Zakładu Opieki Długoterminowej. A jakie inwestycje będą realizowane w 2021 roku?

- Przebudowa istniejących i budowa nowych dróg na Warszowie – to największa nie tylko drogowa inwestycja, której rozpoczęcie zaplanowano w 2021 roku. W połowie roku gotowy ma być również pierwszy odcinek obwodnicy wschodniej i rozpocznie się budowa drugiego - informuje Jarosław Jaz, rzecznik prezydenta Świnoujścia. - Ruszyć ma także zapowiadana już przez prezydenta Świnoujścia, Janusza Żmurkiewicza – kompleksowa przebudowa ulicy Grunwaldzkiej, odcinka od ulicy Krzywej do 11 Listopada. Ale oczywiście nie tylko drogowe inwestycje zapisano w projekcie Budżetu Miasta Świnoujście na 2021 rok.

Największą inwestycją prowadzoną przez miasto jest i będzie do jej zakończenia w 2022 roku - budowa tunelu pod Świną. W projekcie na przyszły rok na ten cel zapisano 422,1 mln złotych, ale aż niemal 358 mln będzie pochodziło z unijnego dofinansowania.

Najpierw będą kończyć

- Z powodu pandemii i mniejszych z tego powodu wpływów do miasta, w przyszłorocznym budżecie postawiliśmy przede wszystkim na kontynuację i zakończenie już trwających inwestycji – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Chcemy też wykorzystać zdobyte na inwestycje środki unijne. To są naprawdę duże pieniądze, których nie możemy stracić.

W połowie roku gotowy ma być, już wspomniany, Zakład Opieki Długoterminowej przy ulicy Bydgoskiej. Całkowity koszt tej ogromnej inwestycji, wraz z wyposażeniem obiektu, to ponad 40,7 mln złotych. W projekcie przyszłorocznego budżetu na zakończenie ZOD i jego wyposażenie zapisano 16 mln złotych.

- Gotowy ma być także pierwszy odcinek nowej obwodnicy wschodniej miasta, od Daszyńskiego/Wybrzeże Władysława IV do ulicy Łużyckiej. Jednocześnie wykonawca ma w tym miesiącu rozpocząć budowę drugiego i ostatniego odcinka, czyli od skrzyżowania z ulicą Łużycką do ulicy Karsiborskiej w pobliżu budowy tunelu - wyjaśnia Jarosław Jaz, rzecznik prezydenta Świnoujścia. - Cała obwodnica będzie gotowa za rok. Kwota na jej budowę w projekcie budżetu na 2021 rok to 14,9 mln złotych.

To może cię zainteresować

Kolejne 11,4 mln złotych zapisano w projekcie budżetu na kontynuację kompleksowej przebudowy ulic 1 Maja w Karsiborze. Inwestycja rozpoczęła się pod koniec tego roku, a zakończy w 2022. Ale to nie wszystko.

- Ponad 1,9 mln złotych zaplanowano na dokończenie prac rewitalizacyjnych w Parku Zdrojowym, pomiędzy ulicami Chrobrego i Krzywoustego, łącznie z wyposażeniem w urządzenia placu zabaw dla dzieci oraz zaprojektowaniem i wykonaniem nowej, dodatkowej alejki, przy cisach - dodaje rzecznik. - Także na tę inwestycję większość pieniędzy, bo ponad 1,5 mln złotych pochodzić będzie nie z dochodów własnych miasta, ale unijnego dofinansowania.

To największe inwestycje, które zakończą się lub będą kontynuowane w 2021 roku.

Nowości w 2021 roku

- Największą nową inwestycją, jak już zostało wspomniane na początku, będzie przebudowa i budowa dróg na Warszowie w ramach zadania „Sprawny i przyjazny środowisku dostęp do infrastruktury portu w Świnoujściu. Mówiąc najkrócej – po zakończeniu tej inwestycji nie tylko poprawi się stan wielu dróg, ale odciążona z ruchu wielkich samochodów będzie mieszkalna część Warszowa - mówi rzecznik prezydenta. - O tym, jak wielka drogowa „rewolucja” czeka tę część miasta niech świadczy fakt, że koszt całej inwestycji szacowany jest na 150 mln złotych. Na przyszły rok zaplanowanych jest 42,7 mln złotych, z czego aż 31,5 mln złotych pochodzić będzie ze środków unijnych.

Dużą drogową inwestycją będzie przebudowa ulicy Grunwaldzkiej. Obejmie ona odcinek od ulicy Krzywej do 11 Listopada, gdzie wymienione zostaną nie tylko nawierzchnia i chodniki, ale również cała instalacja podziemna wodno-kanalizacyjna i deszczowa.

- Prace mają rozpocząć się w przyszłym roku, a zabezpieczone na ten cel środki w projekcie budżetu wynoszą niemal 18,4 mln złotych, z czego aż 11,3 mln to dofinansowanie ze środków unijnych - wyjaśnia rzecznik.

Poza tym, w Karsiborze ruszy modernizacja przystani rybackiej. W sumie koszt inwestycji to 13,2 mln złotych. W projekcie budżetu na 2021 zaplanowano 12,8 mln, z czego aż 10,4 mln złotych pochodzić będzie z unijnych dotacji.

To może cię zainteresować

Co jeszcze?

Z początkiem 2021 roku rozpocząć się ma budowa węzła przesiadkowego przy ulicy Barlickiego wraz z infrastrukturą. Inwestycja jest ujęta w projekcie budżetu. Kwota jej realizacji, to 10,6 mln złotych, z czego prawie 7,3 mln to dofinansowanie ze środków unijnych.

Miasto zamierza kontynuować rewitalizację powojskowych terenów pod Centrum Usług „Mulnik”. Planowany jest koniec budowy pierwszego etapu i przystąpienie do uzbrojenia kolejnych obszarów Mulnika, który stanie się strefą przemysłowo - ekonomiczną Świnoujścia.

Niedaleko Mulnika, bo przy ul Karsiborskiej planowana jest rozbudowa cmentarza komunalnego. Zostanie także opracowana dokumentacja projektowa dla Domu Pogrzebowego i rozpocznie się budowa kolumbarium w nowej części cmentarza. Przebudowane zostanie ogrodzenie.

Nie zabraknie też inwestycji mniejszych, do użytku mieszkańców. W przyszłym roku ma dojść do realizacja dwóch parkingów naziemnych. Miasto zapewnia także, że będzie kontynuować budowę dróg rowerowych, w przyszłym roku wzdłuż ulicy Jachtowej. Ten projekt wynosi 3,5 mln złotych, z czego dofinansowanie wynosi 2,8 mln. W dzielnicy Warszów rozpoczną się też prace projektowej drogi dla rowerów do Międzyzdrojów. Tam też ma dojść do skutku budowa drogi dojazdowej do plaży na Warszowie (3,1 mln złotych w projekcie budżetu).

Na wyspie Wolin, w Przytorze przebudowany zostanie chodnika i ulica Gradowa. Zaś w Ognicy utworzony zostanie punkt przystankowy turystyki rowerowej, pieszej i wodnej z funkcją placu festynowego.

Na wyspie Uznam rozbudowana zostanie ulica Witosa. Między budynkami powstanie droga. Jest to inwestycja wspólna z Penelopa Silver.

To może cię zainteresować

Nie zabraknie też inwestycji w obszarze edukacji i wychowania. Termomodernizację przejdą: przedszkole miejskie nr 9 Warszów, CEZiT, SP nr 1 (budynek A); rozpoczęcie SP nr 1 (budynek B) oraz poradni psychologicznej. Zaadaptowane na przedszkole zostaną pomieszczenia MDK Karsibór. Wybrane pomieszczenia zostaną zaadaptowane na gabinet zabiegowy. Modernizacja wnętrza CEZiT (1,7 mln złotych). Modernizację przejdzie plac zabaw przedszkola miejskiego nr 9 w Warszowie. Tam wymienione zostanie także ogrodzenie placówki. Modernizację przejdzie też plac zabaw przedszkola miejskiego nr 10. Budowany będzie też plac zabaw w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Przytorze. Do budowy dojdzie też zadaszenie trybun, tablicy wyników, nagłośnienia itp. na stadionie przy ulicy Białoruskiej.

- Wymienione zadania to tylko te największe inwestycje zaplanowane na przyszły rok – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska. – Oprócz tego jest jeszcze wiele innych, chociażby dotyczących modernizacji, remontów wnętrz, sal budynków szkolnych i przedszkolnych. Zadania inwestycyjne prowadzić będą też spółki miejskie, np. ZWiK sp. z o.o. przystąpi do budowy dodatkowego ujęcia wody, Lokum TBS będzie kontynuowała ocieplenie budynku przychodni przy ul. Dąbrowskiego.

Z projektem Budżetu Miasta na 2021 rok zapoznali się już radni, odbyła się także pierwsza dyskusja na jego temat. Na najbliższej sesji RM radni będą głosowali nad przedstawionym im przez prezydenta projektem budżetu.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie