Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej Polaków gra w piłkę, wizerunek PZPN mocno w górę [BADANIA UEFA]

Materiał partnera
W czerwcu 2019 roku, na zlecenie UEFA, firma Kantar Media przeprowadziła szczegółowe badania pod kątem wizerunku Polskiego Związku Piłki Nożnej, kibiców, piłki nożnej jako dyscypliny sportowej oraz potencjału dalszego rozwoju. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi w 2016 roku przez tę samą firmę, polska piłka oraz PZPN zanotowały wzrost w każdym elemencie.

Badania zlecone przez UEFA zostały przeprowadzone dla 41 europejskich krajów*. Dzięki nim federacje otrzymują nie tylko szereg informacji na temat swojej działalności, ale mogą się także porównać do organizacji z innych państw, to tzw.: średnia europejska. – Nikt nie oceni naszej działalności bardziej obiektywnie niż społeczeństwo. Wyniki najnowszych badań napawają nas dużym optymizmem, udowadniając, że jako federacja zmierzamy w odpowiednim kierunku i sukcesywnie się rozwijamy. Cieszymy się także z tego, jak znakomicie układa się nasza współpraca z UEFA, która postrzega PZPN jako lidera innowacji na tle innych federacji europejskich i często daje PZPN jako przykład tak zwanych dobrych praktyk w wielu obszarach – mówi Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek.

– To niezależne badanie potwierdziło fakt, którego mieliśmy już świadomość, ściśle współpracując z PZPN. Wyniki dowodzą, że piłka nożna w Polsce zajmuje silną i wiodącą pozycję. Wszystkie kluczowe wskaźniki wydajności pokazują pozytywny trend. Cieszymy się, że coraz więcej osób śledzi piłkę nożną, gra w nią i angażuje się. Badanie podkreśla też doskonałą pracę wykonaną przez Polski Związek Piłki Nożnej w strategicznym i systematycznym rozwoju futbolu – dodaje Zoran Laković, Dyrektor ds. Narodowych Federacji UEFA.

Według tegorocznych badań Polski Związek Piłki Nożnej, jako organizację, pozytywnie oceniło 59% respondentów. To skok o 23 punkty procentowe względem badań przeprowadzonych w 2016 roku. – Wizerunek Polskiego Związku Piłki Nożnej wciąż się poprawia. Jeszcze kilka lat temu taki wynik wydawał się niemożliwy. PZPN długo kojarzył się ludziom z poprzednią epoką, jednak dzięki codziennej pracy udowadniamy, że obecnie jesteśmy dynamiczną i nowoczesną organizacją. Pozytywne zmiany dotyczą zarówno federacji, jak i całej dyscypliny, która odgrywa istotną rolę w polskim społeczeństwie. Co mnie najbardziej cieszy z wyników tego badania, to potwierdzenia dynamicznie rosnącej liczby dzieci grających w piłkę nożną w Polsce. Ta moda na futbol, którą obserwujemy od kilku lat, skutkuje tym, że obecnie praktycznie co drugie dziecko w naszym kraju gra w piłkę nożną, co stanowi dużo wyższy wskaźnik niż średnia europejska – mówi Sekretarz Generalny Polskiego Związku Piłki Nożnej, Maciej Sawicki.

Działania Polskiego Związku Piłki Nożnej wpływają pozytywnie nie tylko na wizerunek samej federacji, ale są także widoczne w wynikach badań dotyczących popularności naszej reprezentacji i całej dyscypliny oraz liczby osób czynnie grających w piłkę.

Futbol pozostaje w Polsce najpopularniejszą dyscypliną sportową. W 2019 roku zainteresowanie tym sportem zadeklarowało 70% społeczeństwa (o 7 punktów procentowych więcej niż w 2016 roku). W naszym kraju piłka dynamicznie zyskuje na popularności zwłaszcza wśród kobiet. Wzrost o 10 punktów procentowych oznacza, że obecnie 63% Polek wykazuje zainteresowanie wydarzeniami piłkarskimi, gdzie średnia europejska to zaledwie 35%.

Wzrost zainteresowania dyscypliną przekłada się pozytywnie również na samo jej uprawianie przez Polaków. W porównaniu do badań sprzed 3 lat, liczba osób grających w piłkę wzrosła o 4 punkty procentowe (obecnie taką aktywność deklaruje 18% Polaków) i pozostaje również powyżej średniej europejskiej. Tym, co szczególnie przykuwa uwagę i jednocześnie bardzo cieszy, jest fakt, że bardzo szybko rośnie uczestnictwo dzieci w zawodach piłkarskich. Z tegorocznych badań wynika, że już niemal co drugie dziecko (48%) spędza czas z piłką na boisku, podczas gdy w 2016 roku taką aktywność deklarowało 28% dzieci.

Według badań najmniejsze różnice na przestrzeni 3 lat obserwujemy w dziale poświęconym zainteresowaniu poszczególnymi rozgrywkami piłkarskimi. Podobnie jak w 2016 roku, tak i obecnie najchętniej oglądamy rywalizacje międzypaństwowe w ramach kwalifikacji lub turniejów finałowych wielkich imprez skierowanych do drużyn narodowych oraz klubowe zmagania w europejskich pucharach. Optymistyczny z punktu widzenia federacji jest fakt, że zainteresowanie najważniejszymi rodzimymi rozgrywkami klubowymi wśród kibiców piłkarskich (PKO BP Ekstraklasa – 95%, Totolotek Puchar Polski – 88%) wciąż przewyższa poziom zainteresowania czołowymi piłkarskimi ligami europejskimi (angielska Premier League – 86%, włoska Serie A – 76%, hiszpańska La liga – 73%).

Warto wspomnieć, że badania UEFA dotyczące zainteresowania piłką nożną w Polsce i oceną działalności PZPN są zbieżne z raportem opublikowanym przez CBOS w lipcu 2018 roku z badania „Piłka nożna i jej kibice”.

– Cieszymy się z tych wyników, ale wiemy, ile jeszcze jest do zrobienia i gdzie nasza piłka potrzebuje większej uwagi. Nie osiadamy na laurach, tylko ciężko pracujemy dalej – podsumował Zbigniew Boniek.

* Badanie przeprowadzono w czerwcu 2019 roku na 41 krajach: Albania, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnie i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Wielka Brytania, Estonia, Finlandia, FYR Macedonia, Gruzja, Niemcy, Grecja, Islandia, Włochy, Izrael, Kazachstan, Łotwa, Litwa, Malta, Mołdawia, Holandia, Północna Irlandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Irlandia, Rumunia, Rosja, Szkocja, Serbia, Słowacja, Hiszpania, Ukraina, Walia. Wyniki są uznane jako średnia europejska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej Polaków gra w piłkę, wizerunek PZPN mocno w górę [BADANIA UEFA] - Gazeta Krakowska

Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto