Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czystsze powietrze nad morzem. Wyniki badań napawają optymizmem

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
Kołobrzeg, Darłowo, Mielno, Jarosławiec na zdjęciach naszego fotoreportera.
Kołobrzeg, Darłowo, Mielno, Jarosławiec na zdjęciach naszego fotoreportera. Radek Koleśnik
Jakość powietrza w województwach nadmorskich jest dobra, a nawet lepsza, niż w innych regionach naszego kraju. Tak wynika z badań prowadzonych w ostatnich latach przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

O dobrej jakości powietrza na środkowym wybrzeżu wspomniał niedawno na swoim facebookowym fanpage włodarz Darłowa, Arkadiusz Klimowicz.

- To jest kolejny atut, który może przyciągać turystów do naszego regionu, także zimą. Świadomość zdrowotna rośnie coraz bardziej, a turyści coraz częściej wybierają na miejsce wypoczynku te destynacje, które są wolne od smogu - mówi nam burmistrz Darłowa. - Mam nadzieję, że dzięki temu ludzie będą chętniej do nas zaglądać - dodaje.

Jeden z internautów skomentował wpis włodarza: „Macie najlepszą, jodową dmuchawę”. Okazuje się, że coś w tym jest. Ciekawe wyniki badań nadesłała nam pani Renata Pałyska z Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Szczecinie (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska). Jeśli chodzi o nadmorskie regiony Polski, monitoring jakości powietrza prowadzony jest w kilku stacjach pomiarowych rozmieszczonych na terenie województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Zachodniopomorskie podzielone jest na trzy strefy: Szczecin (strefa aglomeracja szczecińska) oraz Koszalin (strefa miasto Koszalin) a także w pozostała część województwa - strefa zachodniopomorska, w skład której wchodzi m.in. miasto Darłowo i inne nadmorskie miejscowości.

Jak się okazuje, wyniki pomiarów z ostatnich lat oraz klasyfikacje stref wskazują na dość dobrą jakość powietrza na obszarze województwa zachodniopomorskiego. Z danych przekazanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wynika, że stężenia większości badanych substancji pozostaje poniżej wartości kryterialnych. - Problematyczne pozostają zanieczyszczenia pyłowe oraz benzo(a)piren zawarty w pyle PM10. W przypadku pyłu zawieszonego PM10 rejestrowane stężenia przekraczały poziomy dopuszczalne (jedynie dla kryterium stężeń 24- godzinnych), jednak w ostatnich latach nie notowano już stężeń pyłu PM10 powyżej wartości kryterialnych - czytamy w informacji przesłanej przez Renatę Pałyską.

Co ważne, w ostatnich latach nie stwierdzono także przekroczeń poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM2,5. Ponadnormatywnych stężeń wspomnianego pyłu nie odnotowano również w Słupsku.

Nadmorski klimat wpływa na jakość powietrza

- Rozkłady stężeń badanych substancji w obszarze województw nadmorskich prezentują się znacznie korzystniej niż w pozostałej części kraju. Jest to głównie następstwo położenia geograficznego, tj. ukształtowania powierzchni w sposób sprzyjający niezaleganiu zanieczyszczeń w obniżeniach terenu oraz fakt występowania w pasie nadmorskim silnych i częstych wiatrów, które powodują przewietrzanie regionu - czytamy w podsumowaniu raportu.

Efektem tego wszystkiego jest niskie stężenia zanieczyszczeń, pomimo emisji zanieczyszczeń do powietrza. Warto jednak podkreślić, że emisja ta jest niższa niż w bardziej uprzemysłowionych regionach naszego kraju, takich jak na przykład Śląsk.

Dodatkowo, na co uwagę zwracają również pracownicy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, na obszarze województw nadmorskich, pomimo dość dobrej jakości powietrza wdrażane są działania naprawcze. Mają na celu przywrócenie standardów jakości powietrza w miejscach, gdzie są one przekroczone oraz ich zachowanie tam, gdzie nie stwierdza się występowania przekroczeń wartości kryterialnych.

Wymiana starych instalacji na nowe, ekologiczne

- Działania naprawcze, realizowane są w ramach Programów Ochrony Powietrza (POP) oraz innych programów takich jak: Program Kawka, Program Mewa, Czyste Powietrze i prowadzą do stałego obniżania emisji niskiej ze spalania paliw stałych, jako głównego czynnika pogarszającego jakość powietrza w strefach - przekazuje Renata Pałyska z GIOŚ.

Te wszystkie działania polegają na wymianie starych pieców na kotły działające w oparciu o paliwa gazowe, rozwijaniu sieci ciepłowniczej oraz dociepleniu budynków. Istotna jest również działalność kontrolna Straży Miejskich i Gminnych oraz działalność edukacyjna wśród mieszkańców województw.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto