Grupa malarska „Niezależni” w Świnoujściu - wernisaż wystawy

Materiał informacyjny Fundacji Skarbnica Sztuki

Miejski Dom Kultury w Świnoujściu zaprasza na otwarcie wystawy prac Jerzego Lassoty i Jerzego Świątkowskiego pt: „Pocztówki ze Świnoujścia 69". Wernisaż wystawy odbędzie się w 22 sierpnia (sobota) o godz. 18.00 w Galerii ART. ul. Wojska Polskiego 1/1, Świnoujście.

Grupa malarska “Niezależni” i miasto Świnoujście - koniec lat 60-tych

Miasto Świnoujście zajmuje w historii grupy malarzy „Niezależni” niezwykłe miejsce. To tu jej założyciele zaczęli wspólnie wystawiać i sprzedawać swoje prace. To w tym nadmorskim kurorcie zawiązali wiele znaczących dla ich kariery znajomości. Jednak najistotniejsze faktem jest, że to właśnie w Świnoujściu została powołana do życia grupa „Niezależni”.

Artystyczna podróż z Warszawy do Świnoujścia. Lato 1968 roku.

Po zamknięciu wystaw na warszawskim Barbakanie, młodzi twórcy szukali dla siebie nowego miejsca, aby móc malować, wystawiać i żyć ze sztuki. Latem 1968 r., najbardziej przedsiębiorczy z nich Romuald Dąbrowski – Naldek, dowiedział się o promie kursującym między Świnoujściem a Szwecją. Przyjeżdżało nim wielu zagranicznych gości, którzy mogli stać się nabywcami ich nowoczesnych obrazów. Nie zastanawiając się długo wyruszył nad morze, zabierając swojego przyjaciela Mirosława Długosza – Mirona, rok później dołączył do nich Jerzy Lassota. Malowali obrazy i wystawiali je w bardzo wówczas modnej kawiarni Parkowa.

Czesław Niemen, Zbigniew Wodecki, Marek Grechuta i inne sławy w artystyczny Świnoujściu na przełomie lat 60 i 70-tych

Dla Świnoujścia był to okres prężnego rozwoju, m.in. branży turystycznej i rozrywkowej. Ponieważ od 1966 r. w sierpniu odbywał się tam Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej (FAMA), w kawiarni Parkowa, przesiadywali i prezentowali swoje talenty ówcześni młodzi artyści. Występowali tam piosenkarze, będący teraz sławami polskiej sceny muzycznej jak np. Marek Grechuta, Zbigniew Wodecki, Czesław Niemen, Helena Majdaniec czy Skaldowie.

Młodzi malarze nie ograniczali się tylko do malowania, podczas wystaw organizowali wieczory autorskie i zawiązywali szereg interesujących znajomości z ówczesną śmietanką artystyczną. Spotkali się wtedy z dużym zainteresowaniem odbiorców, a także serdecznym przyjęciem przez szefa Świnoujskiego Wydziału Kultury Kazimierza Kozłowskiego. Stowarzyszenie Ziemi Wolińskiej na tyle doceniło ich twórczość, że podpisało z nimi oficjalną umowę, która gwarantowała im pokój z trzema łóżkami, w zamian za namalowanie dla miasta określonej ilości obrazów. Było to dla nich dużym wyrazem uznaniem.

Prace Jerzego Lassoty i Jerzego Świątkowskiego znów w Świnoujściu. Lato 2020 roku.

W sierpniu 1969 r. w Świnoujściu powstała grupa „Niezależni”, w której skład weszli: Naldek, Miron i Lassota. Później, na krótszy lub dłuższy okres czasu, dołączali także inni artyści. Jednym z nich był pochodzący z Grudziądza, Jerzy Świątkowski, który latem 1971 r., malował z nimi i wystawiał w kawiarni Parkowa. Okazał się jednak wielkim indywidualistą i nie zagrzał na dłużej miejsca w grupie. Przez kilka kolejnych lat (1968-1973) miesiące letnie spędzali w Świnoujściu, Międzyzdrojach oraz Wolinie. Powstało wtedy wiele prac malarskich inspirowanych tymi malowniczymi terenami a w Miejskim Ośrodku Kultury w Wolinie w 1971 r. z zakupionych przez Ministerstwo Kultury obrazów otwarto stałą galerię Grupy „Niezależni”.

Dodaj ogłoszenie