MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Huba chroni domy przed uderzeniem pioruna. W Polsce święcono ją w kościołach, by miała takie właściwości

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Czy wiedzieliście, huba, popularny leśny grzyb ma niezwykłe moce? Na całym świecie wykorzystywano go do różnych celów.

Każdy wie, jak wygląda huba. Rożnie na pniach drzew i ma wiele odmian. Mało kto dziś pamięta jednak, ze w kulturze i medycynie ludowej huba miała ogromne znaczenie.

Huby rosnące na pniach brzóz, są wykorzystywane w lecznictwie ludowym. Huba brzozowa według medycyny ludowej ma działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i wzmacniające. Wywar z jej owocników zwiększa odporność organizmu.

Właściwości huby były znane i wykorzystywane już ponad 5000 lat temu. Dowiedli to badacze przy badaniu historii Ӧtzi – człowieka lodu.

To może cię zainteresować

Hubę można wykorzystać jako środek opatrunkowy, zawiera on piptaminę, która jest naturalnym antybiotykiem. Warto o tym pamiętać w sytuacjach, gdy się skaleczymy, a pod ręką nie będzie niczego do odkażenia rany.

Z pracy "Niekonwencjonalne wykorzystanie-grzybów nadrzewnych" autorstwa Andrzeja Szczepkowskiego dowiadujemy się o kulturowym znaczeniu huby w Polsce. Kiedy podczas

Wielkiej Soboty

ksiądz dokonuje poświęcenia ognia, w niektórych regionach Polski chłopcy przynoszą do kościoła huby ogniowe. Czyli wysuszone owocniki różnych hub. Na Podkarpaciu wierzono, że takie poświęcone huby chronią dom przed uderzeniem pioruna. Dlatego też podczas burzy wystawia się je do okna.

To może cię zainteresować

W tym samym przekazie, czytamy, że na Huculszczyźnie taką poświęconą hubą podkurzano dzieci. Wierzono, że dzięki temu nie będą się niczego bały, a kadzidłem wykonanym z poświęconej huby leczono dawniej konie z zapaleniem dróg oddechowych.

Andrzej Szczepkowski pisze również o tym, że z owocników pniarka lekarskiego Fomitopsis officinalis szamani Indian Ameryki Północnej wykonywali różne przedmioty, którym przypisywano nadprzyrodzoną moc nawiązywania kontaktów z duchami. Używali ich w rytualnych tańcach. Wykorzystywaną przez szamana figurkę po jego śmierci umieszczano na miejscu jego pochówku. Indianie wierzyli że miejsce to zamieszkuje duch szamana, figurka miała za zadanie ostrzegać ludzi przed zbliżaniem się do niego.

Za to wśród ludów Syberii dymem z huby i kory jodły okadzano zmarłych aż do pogrzebu, a w czasie pogrzebu, jego uczestników.

Kobiety na Syber, wyciągu z błyskoporka podkorowego (Inonotus obliguus) używały do obrzędowego obmywania i pielęgnacji po menstruacji. Obmywano nim także dziecko po urodzeniu. [Andrzej Szczepkowski. Grzyby nadrzewne w innym świetle – użytkowanie owocników. Studia i Materiały CEPL w Rogowie. R. 14. Zeszyt 32 / 3 / 2012]

To może cię zainteresować

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto