Koniki polskie ze Świnoujścia. Prokurator Rejonowy skierował skargę na decyzję SKO

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Prokurator Rejonowy w Świnoujściu skierował z urzędu skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia 26 kwietnia 2019 roku o odmowie czasowego odebrania zwierząt, tj. 25 sztuk koników polskich.

O przejęciu koników Polskich przez właścicieli (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków), którzy wcześniej dopuścili do skandalicznego zaniedbania zwierząt, w ostatnim czasie było głośno. Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie o przywróceniu stada właścicielom, wywołała falę komentarzy. Sprawa ma ciąg dalszy.

"W dniu 26 kwietnia 2019 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło wcześniejszą decyzję Prezydenta Miasta Świnoujście z dnia 6 marca 2019 r. orzekającą o czasowym odebraniu Ogólnopolskiemu Towarzystwu Ochrony Ptaków z siedzibą w Markach k. Warszawy stada 25 koników polskich oraz umieszczeniu ich w gospodarstwie rolnym wskazanym przez Prezydenta Miasta Świnoujście do czasu wydania przez Sąd orzeczenia o przepadku zwierząt lub umorzeniu postępowania karnego i orzekło o odmowie czasowego odebrania zwierząt." Pisze na stronie Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, Joanna Biranowska-Sochalska.

I dalej wyjaśnia: "W ocenie Prokuratora Rejonowego w Świnoujściu decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego została podjęta z istotnymi naruszeniami prawa, co miało wpływ na wynik sprawy. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Szczecinie dokonało bowiem nieprawidłowej wykładni art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, przyjmując, że dla czasowego odebrania zwierząt konieczne jest pewne i wiarygodne ustalenie, że sprawca znęcania nad zwierzętami działał świadomie lub celowo. Tymczasem w ocenie prokuratora dla podjęcia decyzji o czasowym odebraniu zwierząt w pełni wystarczający jest sam fakt zaistnienia sytuacji, w której właściciel lub opiekun zwierząt dopuścił do tego, by zwierzęta przetrzymywane były w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, a także bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla danego gatunku, co stanowi jedną z form znęcania nad zwierzętami, o jakiej mowa w art. 6 ust. 2 pkt 10 i 19 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. "

Ponadto, prokurator ocenił, iż SKO dokonując dowolnej oceny materiału dowodowego zebranego w postępowaniu. Po przeanalizowaniu procedury podjęcia przez SKO w Szczecinie decyzji, prokurator uznając, że doszło do istotnego naruszenia prawa, skierował skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie.

Do Sądu Rejonowego w Świnoujściu wpłynął także akt oskarżenia przeciwko dwóm osobom, którym zarzucono znęcanie się nad stadem 27 sztuk koników polskich, utrzymując zwierzęta w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, a także bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla danego gatunku, czym doprowadzili do stanu skrajnego wyczerpania wszystkich 27 koników polskich, do skrajnego wychudzenia jedenastu z nich i stanu wyniszczenia trzech z nich, w wyniku czego dwa konie padły.

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie