Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Urzędnicy skontrolowali budowę szkieletora. Może być kara za opóźnienia [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Trwa walka z czasem, by wykończyć w stanie surowym zamkniętym wieżowiec przy rondzie Mogilskim potocznie nazywany szkieletorem. Ostatnio teren budowy skontrolowali przedstawiciele magistratu i stwierdzili, że budynku nie ukończono w stanie surowym zamkniętym do 31 grudnia 2019 r., tak jak zapisano w umowie z miastem. W związku z tym w urzędzie wszczęto postępowanie w sprawie naliczenia kary za opóźnienie.

WIDEO: Trzy Szybkie

Kontrolę nieruchomości przy ul. Lubomirskiego, na której prowadzona jest budowa wieżowca Unity Tower urzędnicy przeprowadzili 14 lutego. - Ustalono, że w budynku nie zostało jeszcze wykończonych pięć ostatnich kondygnacji, a zatem nie został osiągnięty stan surowy zamknięty, przy czym należy zaznaczyć, że prace budowlane cały czas są prowadzone. Pozostałe cztery budynki są w stanie surowym zamkniętym - przyznaje Marta Witkowicz, dyrektor Wydziału Skarbu Urzędu Miasta Krakowa.

Zaznacza jednak, że ze względu na niedokończenie wieżowca w stanie surowym do 31 grudnia 2019 r. – postanowieniem z dnia 18 lutego 2020 r. zostało wszczęte postępowanie w sprawie ustalenia dodatkowej opłaty rocznej – z tytułu niedotrzymania terminu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w takim przypadku mogą być ustalone dodatkowe opłaty roczne, wynoszące 10 proc. wartości nieruchomości, określonej na dzień ustalenia opłaty za pierwszy rok, po bezskutecznym upływie terminu jej zagospodarowania, ustalonego w umowie.

- Po zakończeniu postępowania zostanie wydane stosowne rozstrzygnięcie w sprawie, albo o ustalenie dodatkowej opłaty rocznej za 2020 r., albo o odstąpieniu od jej naliczenia – w zależności od poczynionych ustaleń - informuje dyr. Marta Witkowicz.

W urzędzie wyjaśniają też, że obecnie nie można podać wysokości ewentualnej opłaty dodatkowej, gdyż tę ustala się w oparciu o wartość, gruntu na którym jest budowa. - Najpierw miasto musi zrobić operat szacunkowy tego gruntu - zaznaczają w magistracie.

Przedstawiciele inwestora tłumaczą, że opóźnienia spowodowane są trudnymi warunkami atmosferycznymi. Problem tkwi w tym, że wieżowca, szczególnie jego najwyższych pięter, nie można budować przy silnym wietrze. Inwestorzy liczą na to, że urzędnicy w ocenie sytuacji wezmą więc pod uwagę to, iż wszelkie przestoje spowodowane są wymogami bezpieczeństwa. Z tego względu prac nie można też przyspieszyć w bezwietrzne dni w taki sposób, by prowadzić je także po zmroku.

- Pracownicy robią co mogą, by jak najszybciej skończyć budowę wieżowca w stanie surowym. W dniu 14 lutego miała miejsce wizyta przedstawicielki Wydziału Skarbu na budowie. Trwa postępowanie wyjaśniające. Inwestorzy liczą na przychylność organów miasta z uwagi na fakt, że opóźnienie prac w budynku wieży nie jest duże. Uważają, że nie ma wątpliwości, iż cała inwestycja zostanie wkrótce ukończona. Aktualnie gotowe w stanie surowym zamkniętym są cztery budynki a piąty wymaga jedynie dokończenia prac elewacyjnych - zaznacza Magdalena Zielińska-Warszawa z zarządu firmy GD&K Group, będącej współinwestorem przedsięwzięcia.

Obecnie na ukończeniu jest instalowanie na elewacjach budynku paneli, tworzących jego ściany. Prace wykonywane są z pomocą wysokiego dźwigu. Ściany najwyższej kondygnacja z antresolą, w której ma powstać restauracja z punktem widokowym, zostaną obudowane przeszkleniami.

Po wykonaniu budynku w stanie surowym będą jeszcze prowadzone prace związane ze zdobieniem elewacji m.in. złotymi stalowymi elementami, tak by obiekt zaczął błyszczeć w promieniach słońca, jak to można zobaczyć na wizualizacjach.

Biurowiec Unity Tower ma mieć 102,5 m wysokości. Na dwóch podziemnych kondygnacjach będzie 400 miejsc parkingowych. Wieżowiec powstaje w ramach kompleksu budynków - Unity Centre. Po zakończeniu budowy elewacji wysokościowca rozpoczną się prace wykończeniowe we wnętrzach. Gotowe są już towarzyszące wieży niższe budynki: dwa biurowce, hotel i apartamentowiec, które postawiono przed wieżowcem od strony ul. Lubomirskiego. W nich pozostały już jedynie prace wykończeniowe.

Plany były takie, by główny wieżowiec oraz cztery sąsiadujące budynki zostały otwarte jednocześnie w drugim kwartale tego roku. Na razie nie określono jednak jeszcze dokładnej daty inauguracji całego kompleksu. Wszystko będzie zależeć od tempa prac, a także terminów podpisania umów z najemcami.

Na najwyższych kondygnacjach wieżowca powstanie restauracja i kawiarnia. Punkty usługowe, w tym gastronomiczne, mogą także znaleźć się w lokalach na parterowych kondygnacjach czterech mniejszych budynków. Z każdego z obiektów kompleksu będzie się wychodzić na wspólny plac, z którego będzie można przejść do ronda Mogilskiego.

Budowa wieżowca przy rondzie Mogilskim rozpoczęła się w 1975 r. Po czterech latach inwestycja została jednak zatrzymana ze względów ekonomicznych. Zmieniali się właściciele budynku, powstawały kolejne pomysły na jego zagospodarowanie, ale nie udawało się ich zrealizować, jakby wisiała nad nim klątwa, zaczął być nazywany szkieletorem. Dokończenie budowy wieżowca rozpoczęło się wiosną 2016 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Urzędnicy skontrolowali budowę szkieletora. Może być kara za opóźnienia [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto