Polecamy

Legenda porwanej dziewczynki © Joanna Maraszek
[1/8]

Legenda porwanej dziewczynki

Najstraszniejsza świnoujska zjawa, to duch małej dziewczynki. Niektórzy mówią, że chodzi o małą dziewczynkę, która została zamordowana w latach sześćdziesiątych przez mieszkańców osiedla leśnego.

- W Świnoujściu mieszkała duża grupa społeczności romskiej, było tu także wielu osiedleńców Polaków i Rosjan - opowiada pan Piotr. - Legenda głosi, że na przełomie lat 50. i 60. ub. wieku dziewczynka o imieniu Ania została zamordowana przez Cyganów. Porwano ją, a po dwóch dniach jej ciało z odciętą głową znaleziono na terenie Fortu Ger-harda.


- Duch dziewczynki potrafi pokazać się nawet w dzień - mówi Piwowarczyk. - Mama jednego z naszych przewodników odwiedziła go w pracy. To była jesień, godzina trzynasta. Mama naszego pracownika, około siedemdziesięcioletnia pani, siedziała na zewnątrz budynku. Świeciło piękne słońce. Fort był pusty, ale nagle zobaczyła, że z głównego budynku wyszła dziewczynka w białej sukience i zaczęła pokazywać gest który wskazywał na to, żeby pani przyszła do niej. Kobieta się trochę przestraszyła, zaczęła się zastanawiać, jak ludzie weszli na teren fortu. Nie przyszło jej do głowy, że dziecko mogło być tu samo. Od razu pomyślała, że jest to jakaś rodzina.

Dziewczynka wyszła na środek suportu fortu i zaczęła machać. Kobieta zawołała do niej „Co tu robisz, gdzie jest twoja rodzina? Jak weszłaś?”. Podeszła do niej. W pewnym momencie zrobiło jej się przed oczami ciemno i upadła. Kiedy się ocknęła dziewczynki już nie było. Nie wiedziała co się stało, czy zasłabła, czy zemdlała.

- Kiedy się ocknęła, zadzwoniła po swojego syna - opowiada Piwowarczyk. - Później przyjechaliśmy wszyscy. Szczerze mówiąc, była tak przerażona że nie widzieliśmy czy nie wezwać pogotowia, by ją uspokoić. Na początku wszyscy patrzyli na sprawę z przymrużeniem oka. Nawet zastanawialiśmy się, czy nie wypiła czegoś mocniejszego.

Później okazało się, że podobne sytuacje już się zdarzały, tylko pracownicy wstydzili się przyznać, że coś widzieli.

Świnoujście i okolice, jak każdy region, ma swoje legendy. Przeważnie przekazywane były przez wieki, a niektóre mają krótszą historię. Jest w nich magia i ziarno prawdy. Kilka prezentujemy w opisach przy kolejnych zdjęciach...

Najnowsze wiadomości

reklama