Ogłoszono trzeci przetarg na przebudowę ul. 1 Maja w Karsiborze w Świnoujściu [ZDJĘCIA]

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Dwa dotychczasowe przetargi na główną drogę wyspy Karsibór zostały unieważnione. Oferty były wyższe o 2 mln, niż miasto chce wydać.

„Do trzech razy sztuka” - pod takim hasłem świnoujski urząd ogłosił, że drugi przetarg na przebudowę ul. 1. Maja w Karsiborze został unieważniony. Powodem jest przekroczenie budżetu przez trzy firmy o sumę od ok. 2 do 4 mln zł.

Pierwszy przetarg na przebudowę ul. 1. Maja w Świnoujściu ogłoszony został w ubiegłym roku. Na początku 2020 ogłoszono kolejny. Otwarcie ofert miało miejsce 17-go lutego, a już 18-go przetarg został unieważniony. Na stronie urzedu czytamy, że oferty na przebudowę ulicy 1 Maja złożyły trzy firmy . Jednak zaproponowane ceny przekraczały środki, które na tę inwestycję są zabezpieczone w budżecie miasta, czyli 41 mln 222 tys. złotych. Stąd decyzja o unieważnieniu przetargu i ogłoszeniu nowego.

Miasto przypomina, że do tej pory w Karsiborze przebudowane/utwardzone już zostały ulice: Barkowa, Ogrodowa, I Armii Wojska Polskiego, Osadników Wojskowych, Owocowa, Prosta, Wąska, Brzozowa i Promowa.

Prace na ulicy 1 Maja obejmują nie tylko samą jezdnię, ale również wybudowanie ciągu pieszo - rowerowego.

- 1 Maja to główna i najdłuższa ulica tej części Świnoujścia - mówi zastępca prezydenta Barbara Michalska. - Jej przebudowa to wspólna inwestycja Miasta oraz Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, który oprócz tego co zrobi Miasto, wybuduje sieć kanalizacyjną i nową sieć wodociągową.

Obecny przetarg był już drugim na tę inwestycję. W pierwszym zgłosiła się tylko jedna firma, a zaproponowana przez nią kwota znacznie przewyższała środki zabezpieczone na ten cel w budżecie miasta, informuje magistrat.

W drugim przetargu oferty złożyły już trzy firmy: Przedsiębiorstwo Budowlane Calbud Szczecin na kwotę 44 mln 831 tys. złotych, Mazur Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Goleniów na kwotę 43 mln 561 tys. złotych, Met-Instal sp. z o.o. Miękowo na kwotę 45 mln 985 tys. złotych.

- Zainteresowanie tą inwestycją wzrosło, choć zaproponowane kwoty nadal są wyższe niż zaplanowaliśmy to w budżecie - mówi Barbara Michalska. - Liczymy, że w kolejnym przetargu kwoty będą mieściły się w naszym budżecie.

Znak zapytania

W jednym ze styczniowych wydań „Głosu Nad Morzem” przedstawiliśmy stanowisko mieszkańców wyspy Karsibór, którzy pozytywnie wypowiadali się o zmianach, jakie miasto poczyniło w zamieszkałej przez nich części Świnoujścia. Nasi czytelnicy zwrócili się do redakcji, mówiąc wprost, że boczne drogi, które zostały do tej pory zrealizowane przez miasto, to dla nich odczuwalna zmiana w codziennym życiu. Wcześniej drogi, o których wykonaniu pisze magistrat, drogami były tylko z nazwy, bo na wielu z nich nie było nawet kruszywa. Mieszkańcy po ulewach, wychodząc ze swoich domów, wpadali prosto w błoto. Samochody zaś, musiały walczyć z koleinami jak na typowych polnych drogach.

- Wraz wydaniem decyzji o unieważnieniu kolejnego przetargu na przebudowę ul. 1 Maja, nasz entuzjazm opadł - mówi nam mieszkaniec wyspy Karsibór. - Jesteśmy wdzięczni za utwardzenie bocznych dróg, to było bardzo potrzebne. Wciąż jednak czekamy na najważniejszą i kluczową inwestycję dla nas, która zmieni nie tylko status naszej wyspy, ale przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo na głównej drodze.

Mieszkańcy wyspy, choć za każdym razem podkreślają, jak istotne dla nich jest to, że miasto zdecydowało się po długich latach posuchy, zainwestować w boczne drogi, wciąż odczuwają, że Karsibór, względem innych dzielnic traktowany jest marginalnie.

- W działaniach inwestycyjnych miasta widzimy dysproporcje - mówi nam mieszkaniec wyspy Karsibór. - Przez ostatnie dwa lata, obiecuje się nam rozpoczęcie remontu drogi, tymczasem, terminy przetargów są przesuwane, a same przetargi unieważniane. Dla przykładu, w dzielnicy Łunowo, w tym samym czasie również były utwardzone boczne drogi, ale też, w przeciwieństwie do Karsiboru, wyremontowano kila głównych ulic. Wymieniono na nich nawierzchnie asfaltowe, dobudowano chodniki, wymieniono oświetlenia i, co najważniejsze z naszego punktu widzenia - wymieniono sieci wodne. My o to wszystko prosimy się od lat, a mimo, że warunki drogowe są u nas nieporównywalnie gorsze, niż były w Łunowie, to z niewiadomych względów, zdecydowano, że właśnie tam w pierwszej kolejności dojdzie do modernizacji dróg.

W ubiegłym roku miasto wyremontowało w dzielnicy Przytór - Łunowo, ul. Sąsiedzką, która zyskała nową nawierzchnię asfaltową, chodniki i oświetlenie. Wyremontowano ulicę Odrzańską, ulicę Szmaragdową, gdzie płyty zastąpiono asfaltową nawierzchnią, wykonano chodniki, nowe oświetlenie oraz wybudowano sieć wodociągową z przyłączami i zewnętrznymi instalacjami wodociągowymi do budynków oraz sieć i przyłącza kanalizacji sanitarnej. Częściowo przebudowano również ulicę Zalewową w Łunowie. Łącznie wyremontowano ok. 2,3 km. Droga w Karsiborze ma być przebudowana na odcinku 2,8 km.

- Z ulicy 1 Maja korzystamy nie tylko my, mieszkańcy. Przecież nie brakuje u nas turystów, którzy coraz chętniej odwiedzają naszą wyspę oraz mieszkańców Uznamu, którzy z przyjemnością tu przyjeżdżają i spędzają tu czas w weekend - mówi mieszkaniec Karsiboru.

Przypomnijmy, że Karsibór jest jedyną dzielnica Świnoujścia, która nie posiada ścieżek rowerowych, chodników, kanalizacji, gazu, odwodnienia deszczowego.

Okiem turysty

- Od lat przyjeżdżam na wyspę z rodziną. Jesteśmy zakochani w okolicy, w całej wyspie i jest to zdecydowanie miejsce, w którym można się „zresetować”, zapomnieć o codziennym życiu w mieście, odciąć od wszystkiego i, co ostatnio jest trudne, zwłaszcza w miastach, pooddychać świeżym powietrzem - mówi Artur Godzimski, mieszkaniec Warszawy. - Kiedy przyjechaliśmy tu po raz pierwszy cztery lata temu, była to dla nas pełna egzotyka, w pozytywnym znaczeniu. Woda, lasy, łąki. Wszystko, czego tylko można zapragnąć. Muszę jednak przyznać, że teraz zaczynam na to wszystko nieco inaczej patrzeć. Przy okazji pobytu w Karsiborze, zwiedzamy też wyspę Uznam. Przepaść jest nieopisana. W centrum Świnoujścia - przepych. Równe, czyste chodniki, pełno ścieżek rowerowych, a Karsibór nie ma porządnej drogi. Im częściej jesteśmy, tym zaczynamy dostrzegać niedogodności i codzienne bolączki, z jakimi mierzą się mieszkańcy Karsiborza, jak brak kanalizacji, czy gazu, choć to pierwsze zdecydowanie mocniej odczuwalne. Dla mnie, jako mieszkańca Warszawy, zaskakujące jest to, że do tej pory nie dostrzeżono potencjału turystyczno-inwestycyjnego Karsiborza. Wyspa mogłaby być topową jeśli chodzi o komfort, gdyby włożyć tu trochę wysiłku w uporządkowanie zaniedbań.

Kolejny, trzeci przetarg na przebudowę ul. 1 Maja w Karsiborze już został ogłoszony. Wykonawcy na składanie ofert mają miesiąc. Po tym czasie, dowiemy się, jakie będą losy przebudowy drogi w historycznej dzielnicy Świnoujścia. Wraz z mieszkańcami wyspy, trzymamy kciuki za pozytywne rozstrzygnięcie i wierzymy, że podobnie, jak było z bocznymi drogami wyspy, kluczowa dla tej dzielnicy inwestycja wkrótce dojdzie do skutku. Do trzech razy sztuka!

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie