Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pięknie wyremontowany Wiatrak, żadnej pogody się nie boi. Zobaczcie stawę "Młyny" [ZDJĘCIA FILM]

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Po remoncie i w trakcie.
Po remoncie i w trakcie. Joanna Maraszek
Symbol miasta, jak nowy! Świnoujski Biały Wiatrak, czyli stawa „Młyny”, już świeci nowym blaskiem. Przeszła gruntowny remont i latem znów będzie cieszyła oko żeglarzy wpływających do portu.

Prace remontowe znaku nawigacyjnego rozpoczęły się pod koniec sierpnia 2019 roku. W zabytkowym obiekcie oczyszczono i wypiaskowano wnętrza i elewację, by usunąć stare powłoki malarskie oraz uzupełnić pęknięcia w murze. Stawę zabezpieczono przed działaniem wody, pokrywając ją emulsją hydrofobizującą. Prace objęły także instalację nowych okien, podestów oraz drzwi wejściowych do wiatraka. Naprawiono także drabinki wewnętrzne. Całość została pomalowana farbami nawierzchniowymi w odpowiedniej kolorystyce.

Stawa „Młyny” znajduje się na głowicy falochronu zachodniego, 280 m na zachód od osi toru wodnego Świnoujście - Szczecin. Wraz ze stawą „Galeriową” tworzy tzw. nabieżnik, którego światła są niezwykle istotnym, dla statków nawigujących na torze podejściowym, elementem wyznaczającym środek toru wodnego i muszą być dla statków dobrze widzialne z dużej odległości. Stawa ma konstrukcję murowaną wysokości 10,5 metra, a ustawiona jest na cokole z kamienia ciosanego, o wysokości ok. 1 metra. Całość przykryta jest daszkiem stożkowym. Na wysokości 2/3 wielkości budowli, na osi stalowej, zawieszony jest znak rozpoznawczy w kształcie czteroramiennego wiatraka. Wewnątrz kabiny optycznej zainstalowana jest lampa nawigacyjna. Światło stawy jest białe, o charakterystyce przerywanej, dziesięciosekundowe, w rytmie 2,5 s zaciemnienia + 7,5 sekundy świecenia. Wysokość światła to 11 m n.p.m., a zasięg nominalny to 17,5 mil morskich w nocy i 6 mil morskich w dzień.

Wiatrak został wybudowany w latach 1873-1874 podczas modernizacji toru wodnego.W 1976 była wykorzystana w filmie Latarnik w reżyserii Zygmunta Skoniecznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto