Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak dokarmiać ptaki w czasie mrozu? Na świnoujskiej plaży ich nie brakuje

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Te ptaki, to lokalni celebryci. Każdy, kto je spotyka, z plaży wychodzi z fotografią ptaków.
Te ptaki, to lokalni celebryci. Każdy, kto je spotyka, z plaży wychodzi z fotografią ptaków. Joanna Maraszek
Plaża w Świnoujściu pełna łabędzi i mew. Jak je dokarmiać w czasie mrozu? Chętnie pozują do zdjęć, więc warto o nie zadbać! To lokalni celebryci. Każdy, kto je spotyka, z plaży wychodzi z fotografią.

Plaża w Świnoujściu pełna łabędzi i mew. Zobaczcie, jak pozują do zdjęć. Te ptaki, to lokalni celebryci. Każdy, kto je spotyka, z plaży wychodzi z fotografią.

Choć plaża kojarzy się głównie z latem i wypoczynkiem w upalne dni, w Świnoujściu nie brakuje osób, które doceniają uroki Bałtyku właśnie zimowa porą. Nic dziwnego, właśnie teraz widok morza jest najpiękniejszy. Poza tym przy brzegu Bałtyku spotkać można nie tylko znajomych, ale też sporą ilość mew, łabędzi i kaczek.

Łabędzie naturalnie migrują w okresie zimy, jednak przez wysoką, jak na tę porę roku temperaturę w Polsce, często pozostają.

- Łabędzie są ptakami wędrownymi, które zimują na niezamarzniętych akwenach bogatych w pokarm, jakim jest głównie wodna roślinność. Tradycyjne zimowiska łabędzi niemych (najliczniej reprezentowanego w Polsce gatunku) znajdują się w Europie Zachodniej (w Niemczech, Danii, Holandii) oraz w państwach na południe od Polski (na Węgrzech, w Chorwacji, Słowenii, we Włoszech i w północnej Grecji) - czytamy na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, otop.org.pl. - Zjawisko pozostawania ptaków na krajowym wybrzeżu Bałtyku oraz wolnych od lodu ciekach i zbiornikach wodnych występuje w naszym kraju stosunkowo niedawno (od kilkudziesięciu lat).

To może cię zainteresować

Ptaki dobrze radzą sobie nawet w chłodnych warunkach. Zdrowy osobnik może przetrwać bez pożywienia nawet 4 tygodnie. W sytuacji braku pokarmu siedzi nieruchomo, aby oszczędzać energię grubej warstwy tłuszczu. Przyczyną osłabienia, może być niewłaściwy pokarm, np. pieczywo powodujące schorzenia przewodu pokarmowego.

- Chleb, posiadający niewiele wartości odżywczych, nie jest też w stanie pokryć strat energetycznych ponoszonych przez ptaki karmione przez ludzi - wyjaśniają eksperci OTOP.

Czy i kiedy dokarmiać

- Łabędzie można dokarmiać tylko podczas bardzo surowej i ostrej zimy. Prawidłową karmą są zboża oraz warzywa – surowe lub gotowane bez soli, drobno pokrojone. Rozdrobniony chleb może być tylko karmą uzupełniającą. Nie wolno dopuścić, by był spleśniały - wymieniają członkowie OTOP. - Rozdrobnienie jest konieczne, ponieważ ptaki nie są w stanie podzielić dużych kawałków, które po pewnym czasie opadają na dno zbiornika i sprzyjają rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów. Mogą być również obiektem walki między łabędziami, podczas której ptaki ponoszą wysokie straty energetyczne, których nie są w stanie uzupełnić pieczywem.

To może cię zainteresować

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto