Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeden z cenniejszych tego typu zabytków w Polsce mieści się w Świnoujściu

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Podobno wiejski cmentarzyk jest jedną z najlepiej zachowanych wiejskich nekropolii w Polsce. 

Najstarszy nagrobek pochodzi z 1856 roku. Zmarli mieszkańcy Karsiboru byli tu chowani jeszcze do lat 40. XX wieku.
Podobno wiejski cmentarzyk jest jedną z najlepiej zachowanych wiejskich nekropolii w Polsce. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1856 roku. Zmarli mieszkańcy Karsiboru byli tu chowani jeszcze do lat 40. XX wieku. Joanna Maraszek
Przedwojenny cmentarz w Świnoujściu, jak z filmu. Poniemieckie groby zrastają się z drzewami. Na popękanych płytach widać gotyckie napisy.

Przedwojenny ewangelicki cmentarz w Świnoujściu na wyspie Karsibór (dawnej wsi Kaseburg) znajduje się w niewielkim lasku przy ul. Kwiatowej. Podobno wiejski cmentarzyk jest jedną z najlepiej zachowanych wiejskich nekropolii w Polsce.

Najstarszy nagrobek pochodzi z 1856 roku. Zmarli mieszkańcy Karsiboru byli tu chowani jeszcze do lat 40. XX wieku. Było to jedyne miejsce pochówku na wyspie. Obecnie jest zarośnięte wysoką trawą, nagrobki porośnięte są mchem a w wielu miejscach powrastały drzewa. Miejsce bez dwóch zdań robi niezwykłe wrażenie. Ozdobne ogrodzenia z artystycznymi zdobieniami, zabytkowe kamienie, rzeźby krzyże i porcelanowe płyty z gotyckimi napisami. Te ostatnie niestety padły ofiarą wandali. Część została potłuczona, zabytkowe nagrobki poprzewracane.

To może cię zainteresować

Miasto już jakiś czas temu poczyniło pierwsze starania względem zabytkowego cmentarzyka. Uporządkowało teren, cmentarz stał się też jednym z punktów szlaku turystycznego.

- Niewątpliwie cmentarz na wyspie Karsibór jest cennym zabytkiem i mamy na uwadze to, by go odrestaurować - mówi Barbara Michalska, zastępca prezydenta Świnoujścia. - Obserwujemy różne programy, w które obiekt mógłby się wpisać, byśmy mogli pozyskać środki na jego rewitalizację. Na razie jednak nie znaleźliśmy sposobu na dofinansowanie takiej inwestycji.

Miasto już kilka lat temu rozpoczęło proces sukcesywnej rewitalizacji wyspy Karsibór.

- Obecnie przebudowujemy główną drogę w Karsiborze, ul. 1 Maja, wcześniej miasto zainwestowało w budowę bocznych uliczek - mówi Barbara Michalska. - W tym roku ukończona została budowa przystani kajakowej z dostępnymi dla wszystkich pomostami oraz placem zabaw. Powstała nowa wiata piknikowa w miejscu byłej remizy i wkrótce powstanie kolejna w okolicy ul. Mostowej.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto