Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przepis z domu prawdziwego rybaka. Miejscowy sandacz, doskonały na wigilijny stół

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
W  „Wyspach smaków. Kulinarnej gawędzie znad Zalewu Szczecińskiego” znajdziecie przepisy świąteczne naszego regionu. Warto do niej zajrzeć właśnie teraz, gdy za pasem rybna uczta Polaków.
W „Wyspach smaków. Kulinarnej gawędzie znad Zalewu Szczecińskiego” znajdziecie przepisy świąteczne naszego regionu. Warto do niej zajrzeć właśnie teraz, gdy za pasem rybna uczta Polaków. Artur Kubasik
W „Wyspach smaków. Kulinarnej gawędzie znad Zalewu Szczecińskiego” znajdziecie przepisy świąteczne naszego regionu. Warto do niej zajrzeć właśnie teraz, gdy za pasem rybna uczta Polaków.

Publikacja jest wynikiem pracy historyków z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To opowieść o kulinarych zwyczajach naszego regionu. A, rzecz jasna, są to głównie zwyczaje rybne, bo i rybaków na terenach Świnoujścia, Lubinia, Wapnicy i Międzyzdrojów nigdy nie brakowało.

Publikacja dla każdego

Książka jest dostępna za darmo w wersji online i może być doskonałą inspiracją dla tegorocznej wigilii świąt Bożego Narodzenia.

Autorami kulinarnej publikacji są Mateusz Sikora i Piotr Oleksy - historyk, pracownik Instytutu Wschodniego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, absolwent świnoujskiego liceum.

- „Wyspy smaków. Kulinarna gawęda znad Zalewu Szczecińskiego” to nasz kolejny krok w stronę badania i promocji kultury regionu - opowiada Piotr Oleksy. - Zachęcam do zapoznania się z książką, która opowiada o rybaczeniu nad Zalewem Szczecińskim, współpracy polskich osadników z Niemcami, kształtowaniu się kultury regionu, mrożących krew w żyłach sytuacjach (bo Zalew też się gniewa!), a także wielu anegdotach z rybackiej pracy i nie tylko. No, a przede wszystkim, znajdziecie tam piętnaście oryginalnych przepisów kulinarnych, które od dziesięcioleci pielęgnuje się w rybackich domach nad Zalewem.

W roli głównej występują oczywiście ryby, choć między nimi znalazło się miejsce na regionalne wydanie kaczki w słoiku.

To może cię zainteresować

Nie tylko przepisy

Przepisy i gawędy kulinarne, to nie cała treść. Nie brakuje również poruszających historii rybaków i ich rodzin, przyjaciół, znajomych.

Wisienką na torcie, albo raczej cebulką na śledziku tej publikacji są fotografie znad zalewu, których autorem jest Artur Kubasik, świnoujścianin, którego domem obecnie jest Lubin, a on sam pełni tam funkcję sołtysa.

„Wyspy smaków. Kulinarna gawęda znad Zalewu Szczecińskiego” jest częścią większego projektu, który nosi nazwę Archipelag Pamięci.

Z historią i kulturą na wesoło

- To szereg inicjatyw, których celem jest badanie i promocja wiedzy o powojennej historii wysp Wolin, Uznam i Karsibór. Zasiedlanie tych ziem po 1945 r. przez polskich osadników było niezwykłym procesem - wyjaśnia Piotr Oleksy. - Zmieniły się nie tylko granice, ale przede wszystkim ludność regionu, ustrój państwowy, kultura i gospodarka. Śmiało można powiedzieć, że z terenów tych zniknęła cała cywilizacja, a na jej miejscu tworzono zupełnie nową wersję polskiego świata.

Innymi realizacjami projektu są gra planszowa ukazująca historię regionu; interaktywny przewodnik, składający się z dziesięciu punktów oraz audioprzewodnik, który umożliwia multimedialne spacery po polskim „Dzikim Zachodzie”.

To może cię zainteresować

Linki

Wszystkie atrakcje dostępne są za darmo. Szczegóły na stronie http://archipelag.edu.pl.
Link do książki:www.centruminicjatyw.org.pl

Sandacz w śmietanie

Przepis z domu Pana Józefa Bochnaka

- 500 g filetów z sandacza;
-75 g mąki; - 100 g smalcu;
- 1 opakowanie śmietany 18%;
- Sól; - Pieprz

Filety z sandacza solimy, pieprzymy,
oprószamy mąką, smażymy na smalcu.
Po usmażeniu zlewamy tłuszcz z patelni
do naczynia i usuwamy resztki po mące.
Tłuszcz wlewamy na czystą patelnię. Po
rozgrzaniu dodajemy usmażoną rybę
i śmietanę. Dusimy, aż sos zgęstnieje.

Rada
Dobrym sposobem na długoterminowe przechowywanie sandacza jest mrożenie go w plastikowej butelce. Butelkę o prostych ściankach zakręcamy i kładziemy poziomo. Odcinamy fragment dolnej części butelki. Włożone do
środka butelki filety zalewamy wodą i wkładamy do zamrażarki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto