Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerowe miasto jeszcze przystępniejsze dla dwóch kółek

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
W Świnoujściu rowerzyści mają do dyspozycji 40 km ścieżek rowerowych. Wkrótce rozpocznie się budowa kolejnych dróg dla bicykli, a w mieście stawiane są dodatkowe stojaki na rowery.

Miasto już od lat słynie z licznych dróg rowerowych. Ostatni Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Świnoujściu był okazją do dodatkowej promocji korzystania z komunikacji miejskiej oraz przemieszczania się rowerem. W tym czasie, mieszkańcy mogli nie tylko wziąć udział w sprzątaniu Świnoujścia, ale także odkrywali tajemnice ogrodu sensorycznego a najmłodsi wyspiarze brali udział w zajęciach edukacyjnych. Mieszkańcy mogli również za darmo jeździć komunikacją miejską.

- Obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (dalej ETZT) idealnie wpisują się w kierunki rozwoju naszego miasta - mówi Zastępca Prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. - Na terenie Świnoujścia powstaje coraz więcej kilometrów dróg rowerowych, dbamy o rozwój turystyki pieszej, inwestując w ciągi spacerowe. W tym roku oddaliśmy do użytku jedyny w swoim rodzaju Ogród Sensoryczny na polskim wybrzeżu. Tworzymy przyjazne mieszkańcom i środowisku otoczenie.

Sprzątanie Świnoujścia, wycieczka po ogrodzie

Dobry przykład mieszkańcom postanowili dać urzędnicy świnoujskiego magistratu, który już wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata. Przez prawie dwie godziny zebrali 1,5 tony śmieci.

- Sprzątaliśmy las pomiędzy ulicą Jachtową a Uzdrowiskową oraz wzdłuż nowej drogi pieszo - rowerowej "Na Świną" - mówi Zastępca Prezydenta Świnoujście Barbara Michalska. - Najwięcej zebraliśmy szklanych butelek i puszek.

Już pierwszego dnia obchodów ETZT można było poznać tajemnice świnoujskiego Ogrodu Sensorycznego, które przed chętnymi odkrywała Sylwia Jurzyk-Nordlöw, pełnomocnik prezydenta Świnoujścia ds. środowiska.

- To miejsce, poza tym, że pięknie wygląda i pachnie, spełnia również funkcje terapeutyczne, dzięki 75 gatunkom roślin, które zostały tu posadzone - mówi Sylwia Jurzyk-Nordlöw. - Ogrody sensoryczne projektowane są w taki sposób, by oddziaływały na wiele zmysłów. Poza wzrokowym, istotny jest zapach czy dotyk. Stąd ważna jest różnorodność roślinności, zmienne podłoże, by stąpając po nim nawet boso, odczuwać, że spacerujemy po piasku, żwirze, pniach drewnianych, trawie czy korze. Rośliny trafiły do nas z całego świata. Dziś, w otoczeniu Promenady Historycznej i Promenady Zdrowia, są jedną z najciekawszych atrakcji zachodniego wybrzeża Morza Bałtyckiego.

We wtorek, 22 września jak co roku przypadł Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Tego dnia komunikacja miejska w Świnoujściu była bezpłatna. Ekoturyści mogli zaś liczyć na zniżki podczas zwiedzania Podziemnego Miasta i Fortu Gerharda, a policja bezpłatnie znakowała rowery.

- Co roku bierzemy udział w obchodach Tygodnia Zrównoważonego Transportu - mówi pani Ewa Kurczalzalska, mieszkanka Świnoujścia. - W ubiegłym roku przy tej okazji zwiedziliśmy Latarnię, w tym Fort Gerharda. Świat sprzątamy częściej niż raz w roku, bo zawsze, gdy idziemy na spacer, czy to do parku Zdrojowego, czy na plażę, to zbieramy napotkane śmieci.

Dzień darmowej komunikacji miał zachęcić mieszkańców do częstszego korzystania z niej.

- Według dostępnych wyników badań, samochód, którym podróżuje średnio 1,3 osoby, emituje ok. 140 g/km dwutlenku węgla na osobę. Zaś autobus, który przewozi ok. 80 pasażerów to emisja jedynie 11 g/km na osobę - mówi Jarosław Jaz, rzecznik prezydenta Świnoujścia. - Natomiast w miastach, gdzie funkcjonuje odpowiednia infrastruktura rowerowa, mieszkańcy chętnie zamieniają cztery kółka na dwa.

Rosnąca z roku na rok liczba rowerzystów to pozytywny trend. Sieć ścieżek rowerowych sukcesywnie wzbogaca się o nowe kilometry w Świnoujściu, jak i w województwie zachodniopomorskim oraz po stronie niemieckiej.

- Jak uczą przykłady miast zachodu Europy, zastąpienie rowerami samochodów, czyni przestrzeń miejską zdrowszą i bardziej przyjazną. Dobrym przykładem wprowadzenia idei zrównoważonego transportu w życie jest Bruksela, gdzie cykliści są dominującą grupą użytkowników ulic - dodaje Jaz

- Promując zrównoważone formy mobilności, m.in. transport publiczny, rower czy ruch pieszy, nie możemy zapominać o najmłodszych mieszkańcach, dla których niezwykle istotne jest życie w czystym i ekologicznym mieście - mówi Barbara Michalska, Zastępca Prezydenta Świnoujścia. - Pracujemy także z uczniami, by zachęcać ich do zmiany niekorzystnych dla środowiska przyzwyczajeń transportowych i poprawy jakości życia.

Nowe ścieżki
W Świnoujściu już jest 40 km dróg rowerowych, a trwają prace przy budowie kolejnych. Obecnie budowany jest ostatni odcinek drogi rowerowej wzdłuż ulicy Barlickiego, na odcinku wzdłuż ogródków działkowych do firmy "Marinus".

- Dwa pierwsze są już gotowe. Całość ma być gotowa do końca października. Nowy odcinek ma prawie 1,5 km długości, z czego niemal 550 metrów to wspólny ciąg pieszo-rowerowy - mówi Jarosław Jaz, rzecznik prezydenta Świnoujścia. - Łączy się z już istniejącymi odcinkami od strony przeprawy promowej i w ulicy Ku Morzu. A w przyszłości planowane jest wykonanie połączenia rowerowego między Warszowem a Przytorem na przedłużeniu budowanej obecnie drogi rowerowej.

Termin zakończenie budowy drogi rowerowej wzdłuż ulicy Barlickiego uległ wydłużeniu.

- W trakcie prowadzenia inwestycji okazało się, że wykonawca musi wykonać dodatkowe prace, których nie można było wcześniej przewidzieć - dodaje Jarosław Jaz. - Opóźniło się także usunięcie infrastruktury przez działkowców z części terenu pod ścieżkę, który zgodnie z miejscowym planem jest do tego przeznaczony.

Budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Barlickiego, to podobnie, jak ukończone w ostatnim czasie drogi wzdłuż ulicy Uzdrowiskowej i szlakiem „Nad Świną”, część większego projektu pod nazwą "Budowa układu dróg rowerowych w celu umożliwienia dojazdu do węzła przesiadkowego przy ul. Dworcowej/Barlickiego".

Nie zabraknie stojaków
Choć w mieście jest, gdzie jeździć, nieraz brakuje wolnych miejsc na pozostawienie roweru. Ostatnio w mieście zamontowano 100 nowych sztuk.

- Ostatnie 6 sztuk z kolejnej partii stojaków na rowery zamontowano przy budynku komunalnym przy ulicy Steyera - informuje Jarosław Jaz, rzecznik prezydenta Świnoujścia. - Pozostałe stanęły m.in. przy miejskim targowisku, domu kultury, przy poczcie, na wejściu na warszowską plażę, przy ogrodzie sensorycznym.

W ciągu 1,5 roku w całym mieście zamontowano ponad takich 400 stojaków na rowery.

- W ubiegłym roku oprócz kilku stacji rowerowych zlokalizowanych przy Promenadzie Zdrowia, na terenie miasta zamontowaliśmy łącznie 200 stojaków na rowery. Rok wcześniej również 200 sztuk. Zarówno w poprzednich, jak i tym roku, wiele miejsc wskazali sami mieszkańcy - dodaje rzecznik.

Stojaki wyprodukowała, dostarczyła i zamontowała firma UNI-ARCZ Sp. z o.o. z Warszawy. Koszt brutto to 30,3 tys. złotych. Wykonane są z solidnej rury o średnicy 60 mm, mają metr długości i 1,2 metra wysokości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto