Świnoujście pokazuje, jak tworzyć wyjątkowe miejsce. Doskonałe do wypoczynku w komforcie

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
W tej chwili w Karsiborze trwa przebudowa głównej drogi. To kluczowa dla miejsca inwestycja. Do tej pory, przez ostatnie trzy lata, miasto wybudowało większość dróg na wyspie, powstała nowoczesna przystań dla żeglarzy i kajakarzy z placem zabaw i miejscem do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Na szlaku turystycznym zbudowano także wiatę piknikową z tablicą informacyjną, parkingiem i miejscem na zaparkowanie rowerów. UM Świnoujście
Świnoujska wyspa Karsibór z zapomnianego skansenu, małymi kroczkami staje się luksusowym miejscem do wypoczynku i mieszkania. Tak z zapomnianej przez lata wyspy robi się miejsce, o którym wiele osób może tylko pomarzyć.

Bulwar z pływającymi domami biegnący wzdłuż ulicy 1 Maja, miejsca piknikowe, miejsca na kampery, ścieżki rowerowe czy wreszcie przystań kajakowa i budowa dróg na terenie wyspy – to najważniejsze inwestycje tworzone na wyspie Karsibór w ramach pomysłu na zagospodarowanie tej części Świnoujścia. Jeszcze kilka lat temu, mało kto wierzył, że ten projekt dojdzie do skutku, a dziś już kilka poważnych inwestycji całego planu, zostało zrealizowanych.

W tej chwili w Karsiborze trwa przebudowa głównej drogi. To kluczowa dla miejsca inwestycja. Do tej pory, przez ostatnie trzy lata, miasto wybudowało większość dróg na wyspie, powstała nowoczesna przystań dla żeglarzy i kajakarzy z placem zabaw i miejscem do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Na szlaku turystycznym zbudowano także wiatę piknikową z tablicą informacyjną, parkingiem i miejscem na zaparkowanie rowerów.

- Karsibór się zmienia. Mamy tam już utwardzone drogi, nową przystań kajakową, a teraz kompletnie przebudowujemy główną ulicę wyspy – 1 Maja - mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. - Będzie nowa nawierzchnia, droga dla rowerów, chodniki i deptak nad wodą, tam gdzie były tzw. rybaczówki. Obecnie trwają prace pod ziemią. Tworzona jest nowa kanalizacja deszczowa, wodociągowa itp. Mieszkańcy Karsiboru widzą to wszystko na bieżąco.

Miasto do inwestycji przygotowywało się przez wiele lat i po drodze napotkało wiele trudności formalnych. Po ich przebrnięciu oraz pokonaniu problemów ze znalezieniem wykonawcy, przyszedł czas na skrupulatne realizowanie projektu.

Ulica jest przebudowywana na odcinku niemal 3 km. Po obu jej stronach powstaje chodnik, będzie też ścieżka rowerowa.

- 1 Maja to główna i najdłuższa ulica tej części Świnoujścia – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska. – Do tej pory przebudowywaliśmy, utwardzaliśmy mniejsze, boczne ulice m.in. Barkową, Ogrodową, I Armii Wojska Polskiego, Osadników Wojskowych, Owocową, Prostą, Wąską, Brzozową i Promową, Warzywną, Wierzbową, Trzcinową, Miodową czy wreszcie Kanałową.

Bulwar

Oprócz wspomnianych już prac z krajobrazu znikają też kolejne tzw. rybaczówki, postawione tam przez pierwszych polskich osadników na wyspie Karsibór. Duża część nabrzeża, przy którym stały będzie przebudowana. Powstanie tam chodnik i tereny rekreacyjne np. siłownia pod chmurką. Miejsce stanie się ogólnodostępne i swoją funkcją bardziej będzie przypominało lata 20. XX w., kiedy to Karsibór był jednym z miejsc turystycznych, a nabrzeże Starej Świny było głównym miejscem spacerów.

To właśnie biegnący pomiędzy wodą a obecną ulicą 1 Maja ma być kręgosłupem wyspy. Przy bulwarze swoje lokalizacje miałyby pływające domy na wodzie, przystań dla wodnego tramwaju i już istniejąca przystań kajakowa, której realizacja dobiegła końca w 2020 roku. Bulwar powstanie na odcinku od zachodniego zakończenia Mulnika do Mariny Karsibór, i dalej od Mariny Karsibór do przystani rybackiej.

Główne elementy ulokowane na wodzie, to dalbowe stanowiska dla domów na wodzie, wraz z odpowiednim, minimalnym zapleczem po stronie lądu, obejmującym przyłączami wodno-kanalizacyjnymi i elektrycznymi. W pobliżu bulwaru znajdą się także stanowiska parkingowe.

Przystań już jest

Prace przy budowie przystani kajakowej na wyspie Karsibór zostały ukończone na początku sezonu wakacyjnego w 2020 roku. Inwestycję oddano do użytkowania na początku lipca i, w momencie, w którym żeglarze i miłośnicy wędkarstwa mogli zacząć z niej korzystać, zaczęła tętnić życiem.

- Przystań kajakowa powstała za rybną karczmą „Rybaczówka”, jadąc od strony mostu po lewej stronie. W tym miejscu powstało nowe nabrzeże ze slipem o długości 15 m, pirs dojściowy do pomostów pływających, 5 dalb pod pomosty pływające - mówi Jarosław Jaz, rzecznik prezydenta Świnoujścia. - Powstała również droga dojazdowa z placem manewrowym, umożliwiającym wygodne podejście pojazdów z przyczepami do slipu oraz kładka dla pieszych. Wykonano także powierzchnie trawiasto – żwirowe do parkowania aut i zainstalowano 9 lamp energooszczędnych w systemie LED.

Zautomatyzowana toaleta wykonana została w konstrukcji prefabrykowanej. Warto wspomnieć, że elewacja pomieszczenia została wykonana z modrzewia syberyjskiego, co nadaje obiektowi nowoczesny wygląd.

- Dzięki tej inwestycji Karsibór zyskał atrakcyjne miejsce, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy i turyści a także żeglarze, którzy docierają do nas wodami Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Warto podkreślić, że to kolejna inwestycja przy której skorzystaliśmy z funduszy zewnętrznych. To efekt owocnej współpracy pracowników Wydziału Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych oraz Wydziału Inwestycji Miejskich – mówi Barbara Michalska, zastępca prezydenta Świnoujścia.

W ciągu dwóch miesięcy od otwarcia na przystani kajakowej zdążyły się pojawić łodzie pod różnymi banderami. Nie brakowało jednostek z Niemiec, Szwecji a nawet Holandii.

Rozwój w kierunku turystyki i wypoczynku

Miasto w 2017 roku rozpoczęło pracę nad strategią rozwoju wyspy Karsibór i rozwinięcia jej potencjału turystycznego. Architekci pracujący nad strategią zaproponowali, aby już na wjeździe na wyspę, powstał parking z punktem informacji turystycznej, wypożyczalnią rowerów, miejscem dla kamperów itp. Wśród propozycji jest między innymi stworzenie sieci dróg i ścieżek rowerowych wraz z miejscami do odpoczynku.

Poza wspomnianymi już planami architekci, którzy pracowali nad planem rozwoju wyspy uznali, iż warto rozważyć lokalizację plaży w rejonie obecnie w ten sposób wykorzystywanym. Plażę pozostawić jako dziką, stworzyć jedynie minimalne zaplecze, w postaci wiaty piknikowej, miejsca na biwak, pojemników na śmieci. Przewidzieć również możliwość wykorzystania plaży jako stanicy kajakowej o programie zbliżonym do programu stanicy przy ujściu Rzeckiego Nurtu.

Powstała także koncepcja stworzenia zgodnej z miejscowym planem zagospodarowania mariny – portu schronienia dla jachtów z Zalewu Szczecińskiego i jachtów zmierzających na Zalew Kanałem Piastowskim w razie pogorszenia się pogody. Takie miejsce może być bardzo przydatne w związku z narastającą popularnością żeglarstwa w rejonie Świnoujścia.

- Ujście Kanału Piastowskiego do Zalewu Szczecińskiego znajduje się w znacznej odległości od jakichkolwiek miejsc umożliwiających bezpieczne schronienie się jednostek sportowo-turystycznych w razie gwałtownego załamania pogody - zaznaczyli architekci. - Port schronienia wykonać jako inwestycję o możliwie niskich kosztach, np. w formie basenu z wejściem od strony Kanału Piastowskiego, z nabrzeżami umocnionymi narzutem kamiennym lub matami wegetacyjnymi, o głębokościach rzędu 3-4 m w części obszaru, i ok. 2 m w pozostałej części basenu.

Niezwykłe miejsce

Wyspa Karsibór od lat cieszy się powodzeniem wśród lubiących wypoczywać na łonie natury, zdala od miejskiego zgiełku. Wyspa stanowi raj dla wędkarzy i lubiących wypoczywać na wodzie. Panują tu doskonałe warunki chociażby do wycieczek kajakowych. Jest także, co robić na lądzie. Rowerem można zwiedzić zabytkowe miejsca, jak 15-wieczny kościółek, pomnik lotników RAF ale także ostoję ptaków.

Bogactwo historyczne wyspy i jej otoczenia, obejmuje m.in. okres wojny 30-to letniej - tygodniowy pobyt króla Szwecji, prawdopodobnie grób szwedzkiego admirała w kościele - budowę Kanału Piastowskiego, okres II wojny światowej - port u-bootów, centrum szkolenia Kriegsmarine, miejsce zatopienia Luetzowa, pomnik alianckich lotników, okresu tuż-powojennego, wypędzenie niemieckiej ludności, zasiedlenie przez Polską ludność, m.in. wypędzaną ze wschodnich regionów Polski.

Obecne inwestycje mają wyeksponować piękno wyspy Karsibór. Naturalne walory miejsca staną się dostępne dla każdego. To miejsce w którym nie ma wysokich budynków, ani ruchu samochodowego. To miejsce, jakich już mało.

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie