Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świnoujscy pionierzy w latach 40. XX w. Poruszające zdjęcia archiwalne. Jedne z pierwszych relacji powojennego Świnoujścia

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Jedne z pierwszych relacji powojennego Świnoujścia, to nieoceniony zabytek miasta, które przez bombardowania zniszczone było w znacznej mierze.

- Zabudowa Świnoujścia, podobnie jak wielu innych miast i miasteczek tzw. Ziem Odzyskanych, poważnie ucierpiała pod koniec wojny. W przypadku miasta nad Świną możemy mówić o zniszczeniach sięgających ok. 25 procent. Były one spowodowane głównie alianckim bombardowaniem z 12 marca 1945 r. Jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Świnoujścia, zaczęto porządkować miasto. Późniejszym odgruzowywaniem zajęli się już polscy pionierzy. Co ciekawe, z czasem zaczęto wykazywać coraz wyższe statystyki zniszczeń, sięgające nawet 55 procent. Jak się okazuje do budowli zniszczonych podczas nalotu, zaczęto doliczać również te, które zniknęły z mapy Świnoujściu w wyniku osławionej akcji pozyskiwania cegły na "odbudowę" Warszawy - piszą pracownicy Archiwum Państwowego w Międzyzdrojach.

Fotografie przedstawiające świnoujskich pionierów odgruzowujących miasto w drugiej połowie lat 40. XX w. pochodzą są Spuścizną Józefa Plucińskiego.

Świnoujscy pionierzy w latach 40. XX w. Poruszające zdjęcia ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto