Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świnoujskie muzeum po metamorfozie. Nowa wystawa zachwyca

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Sala wystawowa rzeczywiście zmieniła się nie do poznania. To zupełnie nowe, stylowe wyposażenie i profesjonalne oświetlenie. Niespodzianką jest wirtualne zwiedzanie miasta. To ponad tysiąc ujęć ulic miasta, dzielnicy nadmorskiej, dawnego portu, bazy rybackiej, przeprawy promowej i Chorzelina - dzielnicy, która dziś już nie istnieje.
Sala wystawowa rzeczywiście zmieniła się nie do poznania. To zupełnie nowe, stylowe wyposażenie i profesjonalne oświetlenie. Niespodzianką jest wirtualne zwiedzanie miasta. To ponad tysiąc ujęć ulic miasta, dzielnicy nadmorskiej, dawnego portu, bazy rybackiej, przeprawy promowej i Chorzelina - dzielnicy, która dziś już nie istnieje. Joanna Maraszek
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu zostało otwarte po długiej przerwie. Brak możliwości zwiedzania go wynikało z obostrzeń, jakie nałożono w czasie pandemii. Ten czas został spożytkowany. W czasie, gdy muzeum było zamknięte, działo się w nim wiele. Jedna z sal wystawienniczych przeszła całkowitą metamorfozę. Teraz jest wisienką na torcie wśród ekspozycji.

Muzeum zostało ponownie otwarte w piątek (5 lutego). Warto je odwiedzić, wrażenia gwarantowane.

- Zapraszamy do naszego muzeum wszystkich mieszkańców i gości, także tych, którzy już kiedyś nas odwiedzili - mówi Małgorzata Płońska-Nagaba z Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. - Nasza oferta się poszerzyła. Sala wystawowa dotycząca historii naszego miasta przeszła całkowitą metamorfozę. Pomieszczenie na ostatnim piętrze muzeum przeszło remont, którego efektem jest nie tylko nowa stylizacja, ale nowe eksponaty i multimedialna niespodzianka.

Sala wystawowa rzeczywiście zmieniła się nie do poznania. To zupełnie nowe, stylowe wyposażenie i profesjonalne oświetlenie. Niespodzianką jest wirtualne zwiedzanie miasta. To ponad tysiąc ujęć ulic miasta, dzielnicy nadmorskiej, dawnego portu, bazy rybackiej, przeprawy promowej i Chorzelina - dzielnicy, która dziś już nie istnieje.

- Cyfrowe zwiedzanie miasta jest zupełną nowością. Zdjęcia i pocztówki dawnego Świnoujścia zostały ożywione. Obraz się subtelnie porusza, słychać odgłosy ulicy, szum morza, ptaki. Zwiedzający dzięki animacją mogą zwiedzać przedwojenne Świnoujście, mając wrażenie, ze oglądają film. Obsługa multimedialnego ekranu jest prosta - mówi Małgorzata Płońska-Nagaba. - Jest on dotykowy, zatem, wystarczy lekko dotknąć ikonkę interesującego nas obszaru Świnoujścia, usiąść i oglądać. Wyodrębniliśmy 17 obszarów miasta. Jest, co oglądać!

Na ekranie znajdują się napisy zarówno w języku polskim, jak niemieckim. Cała wystawa jest zbiorem pamiątek zarówno niemieckich, jak polskich mieszkańców Świnoujścia.

- Na wystawie znajduje się wiele eksponatów, które ukazują historię życia mieszkańców, można na niej znaleźć zabytkowe wydania niemieckich książek, przybory kuchenne a nawet oryginalną dachówkę budynku muzeum, który, przypomnijmy jest najstarszym świeckim budynkiem w mieście - dodaje pani Małgorzata. - Nie brakuje także takich ciekawostek, jak zeszyty szkolne, dzienniki, akty małżeństw, ale też w gablotach znalazły się przedwojenne odznaczenia sportowe a nawet zabytkowa rakieta tenisowa. Ale to tylko niektóre smaczki nowej wersji wystawy.

Miłośnicy historii miasta, jeśli jeszcze nie zdążyli, mają także okazję ku temu, by odwiedzić wystawę czasową „75 lat Świnoujścia pod rządami polskiej administracji”, która znajduje się na drugim piętrze muzeum.

W najbliższym czasie atrakcji będzie więcej. W muzeum przybędzie też kilkoro żywych mieszkańców. Będą to kraby tęczowe. Specjalnie dla nich zaaranżowany został zbiornik sąsiadujący z piranią na parterze budynku.

Krab tęczowy, w środowisku naturalnym zamieszkuje Amerykę Południową i Afrykę. Swoją nazwę zawdzięcza wielobarwnemu pancerzowi. Ma purpurowo-brązowy kolor, który wpada w delikatny fiolet, niebieski i błękitny. Dodatkowo ma białe boki i spód głowotułowia, a odnóża mienią się na czerwono.

Wejście do muzeum jest możliwe wyłącznie w maseczkach. W budynku nie może znajdować się więcej niż 40 zwiedzających osób równocześnie. Muzeum czynne jest od wtorku do soboty w godz. 9.00 – 17.00. W niedzielę w godz. 10.00 – 15.00. W poniedziałki Muzeum nieczynne.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto