Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Symbol Świnoujścia - Wiatrak, w obiektywie naszych internautów

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Historyczny punkt nawigacyjny powstał w latach w latach 1873-1874. Stanowi logo miasta. W 1976 stawa była wykorzystana w filmie "Latarnik" będący adaptacją noweli Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule. Na potrzeby filmu dobudowano niewielki budynek oraz balkon które po ukończeniu zdjęć rozebrano.

W 2013 roku świnoujski symbol "zagrał" czeskim w filmie "Tender Waves" , którego reżyserem był  Jiří Vejdělek.
Historyczny punkt nawigacyjny powstał w latach w latach 1873-1874. Stanowi logo miasta. W 1976 stawa była wykorzystana w filmie "Latarnik" będący adaptacją noweli Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule. Na potrzeby filmu dobudowano niewielki budynek oraz balkon które po ukończeniu zdjęć rozebrano. W 2013 roku świnoujski symbol "zagrał" czeskim w filmie "Tender Waves" , którego reżyserem był Jiří Vejdělek. Adam Auksel
Symbol Świnoujścia - Wiatrak, w obiektywie naszych internautów prezentuje się pięknie. Każdy mieszkaniec dobrze zna tę budowlę, ale, czy także jego historię? Jeśli nie, poniżej ją przedstawiamy.

Biały Wiatrak

Stawa „Młyny” znajduje się na głowicy falochronu zachodniego, 280 m na zachód od osi toru wodnego Świnoujście – Szczecin. Wraz ze stawą „Galeriową” tworzy tzw. nabieżnik, którego światła są niezwykle istotnym, dla statków nawigujących na torze podejściowym, elementem wyznaczającym środek toru wodnego i muszą być dla statków dobrze widzialne z dużej odległości. Stawa ma konstrukcję murowaną wysokości 10,5 metra, a ustawiona jest na cokole z kamienia ciosanego, o wysokości ok. 1 metra. Całość przykryta jest daszkiem stożkowym. Na wysokości 2/3 wielkości budowli, na osi stalowej, zawieszony jest znak rozpoznawczy w kształcie czteroramiennego wiatraka. Wewnątrz kabiny optycznej zainstalowana jest lampa nawigacyjna. Światło stawy jest białe, o charakterystyce przerywanej, dziesięciosekundowe, w rytmie 2,5 s zaciemnienia + 7,5 sekundy świecenia. Wysokość światła to 11 m n.p.m., a zasięg nominalny to 17,5 mil morskich w nocy i 6 mil morskich w dzień.

Legenda o Wiatraku

Mieszkańcy Świnoujścia, od początku istnienia miasta, pracowali na statkach. Marynarze wypływali w długie i wycieńczające rejsy, a żony czekały na nich. Alicja, żona Krzysztofa zrozpaczona wyglądem ukochanego Krzysztofa poszła w nocy nad brzeg morza i płakała. Tajemniczy głos kazał jej szukać ratunku w wiatraku, z którego wyszedł stary młynarz. Kazał on przyjść Alicji następnego dnia wraz z mężem. Zalecił okładać go błotem, zażywać kąpieli w morzu i spacerować. Tydzień później zabrał go do wiatraka. Po pewnym czasie mąż Alicji wyszedł z wnętrza odmłodzony. Wiatrak zaczęli odwiedzać także i inni marynarze. Gdy umarł stary młynarz, okazało się, że nikt nie zna sekretów jego zabiegów, a mechanizm wiatraka stanął. Ludzie spragnieni odmłodzenia do dziś przybywają do uzdrowiska.

Wiatrak w filmach

Historyczny punkt nawigacyjny powstał w latach w latach 1873-1874. Stanowi logo miasta. W 1976 stawa była wykorzystana w filmie "Latarnik" będący adaptacją noweli Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule. Na potrzeby filmu dobudowano niewielki budynek oraz balkon które po ukończeniu zdjęć rozebrano.

W 2013 roku świnoujski symbol "zagrał" czeskim w filmie "Tender Waves" , którego reżyserem był Jiří Vejdělek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto