Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie Świnoujście zobaczycie już tylko na zdjęciach. Miasto z okresu międzywojennego

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Jedno z piękniejszych uzdrowisk na wyspie Uznam znacznie zmieniło się po drugiej wojnie światowej. Blask i klimat, jaki przyświecał temu miejscu w okresie międzywojennym dziś znamy jedynie z archiwalnych zdjęć. Zobaczcie, jak wszystko się zmieniło.

Historia Świnoujścia doskonale opisana jest przez świnoujskich muzealników. Jak wiemy, nazwy Świnoujście użyto po raz pierwszy w 1742 roku dla osady powstającej wokół portu, a 3 czerwca 1765 roku z rąk króla Fryderyka II osada otrzymała prawa miejskie. Jako ciekawostkę można podać fakt, że magistrat wraz z urzędem burmistrza powołany był już w 1753 roku.

- Budowa falochronów w latach 1818 - 1824 spowodowała, że nawet w sztormowe dni wejście do portu było bezpieczne i spokojne. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo w 1828 roku ustawiono na falochronie świecącą stawę, a w dwa lata później wieżę obserwacyjną pilotów na wybrzeżu wschodnim - opisuje Barbara Adamczewska, dyrektorka Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. - W 1854 roku rozpoczęto budowę najwyższej wówczas w świecie latarni morskiej. Uruchomiono ją już w grudniu 1857 roku. W latach 1874 - 1880 wybudowano Kanał Królewski [obecnie Piastowski], który znacznie skrócił drogę wodną łącząc środkowy bieg Świny bezpośrednio z Zalewem Szczecińskim. Wybudowano go przekopując część wyspy Uznam odcinając ją [ w ten sposób powstała wyspa Karsibór]. Pogłębiono jednocześnie tor wodny. Prace te okazały się jednocześnie przyczyną upadku Świnoujścia jako portu handlowego. Wskutek pogłębienia Świny, duże statki docierały do Szczecina nie zatrzymując się w Świnoujściu. Podobnie było z drogą powrotną. Wiele ludzi związanych zwłaszcza z obsługą tranzytu straciło pracę.

To może cię zainteresować

Wówczas zwrócono uwagę na położenie, piękną plażę i klimat.

- Walory klimatyczne zachęciły do budowy w 1826 roku pierwszego Domu Zdrojowego. Urządzono tu pierwsze łaźnie, do których wodę morską wożono w beczkach. W tym też roku przyjęto pierwszych kuracjuszy w liczbie 613 osób. Wkrótce założono Park Zdrojowy zaprojektowany w 1827 roku przez Piotra Józefa Lenne, dyrektora ogrodów królewskich w Berlinie. Do dziś park jest swego rodzaju granicą dzielącą centrum od dzielnicy wczasowej. W XIX wieku powstała również promenada - szlak spacerowy idący równolegle wzdłuż morza, wiodący do najważniejszych punktów dzielnicy uzdrowiskowej - pisze Barbara Adamczewska. - Z promenady prowadziły między innymi wyjścia na plażę i na molo. Nad morzem usytuowane były wówczas trzy plaże: męska, damska i rodzinna. Podczas wierceń w latach 1890 - 1898 i 1903 - 1904 natrafiono na obfite źródła solankowe o dużych właściwościach leczniczych. Fakt ten zdecydował o dalszym rozwoju i rozbudowie uzdrowiska.

To może cię zainteresować

Do rozwoju Świnoujścia jako uzdrowiska przyczyniała się dogodna komunikacja i rozwój żeglugi pasażerskiej.

- Biała flota zapewniała połączenie z portami bałtyckimi - przykładowo w 1921 roku z drogi morskiej w Świnoujściu skorzystało około 20 tys. pasażerów. W 1876 r. doprowadzono do Świnoujścia drogę kolejową [dojazd do Berlina wynosił około 2 godz.], a w 1927 roku wybudowano lotnisko - pisze Barbara Adamczewska. - To wszystko sprawiało, że Świnoujście odwiedzało przed wojną od 20 - 50 tysięcy rocznie kuracjuszy i gości. W tym czasie liczba mieszkańców wynosiła około 12 tysięcy. Miasto odwiedzane było również przez koronowane głowy co znacznie podnosiło prestiż miasta. Tutaj też doszło do spotkania pomiędzy carem Rosji Mikołajem II a cesarzem Niemiec Wilhelmem II. Odbywało się na redzie, na specjalnie wybudowanym pomoście w połowie drogi pomiędzy okrętami przywódców.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto