Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umowa na rozbudowę terminala LNG podpisana. Zwiększą moce o 50 proc.

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Wczoraj w Warszawie podpisano pierwszą umowę na rozbudowę instalacji regazyfikacyjnej. Kontrakt otrzymało konsorcjum spółek Porr oraz TGE Gas Engineering.

Spółka Polskie LNG z Grupy GAZ-SYSTEM podpisała umowę na rozbudowę istniejącej instalacji regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego o dodatkowe regazyfikatory SCV (ang. Submerged Combustion Vaporiser). Jak informuje Gaz- System, dzięki temu zostaną zwiększone o 50% obecne moce regazyfikacyjne Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Podpisana z wykonawcą umowa obejmuje zaprojektowanie instalacji oraz montaż regazyfikatorów LNG i pomp kriogenicznych.
Efektem tej inwestycji ma być rozszerzenie funkcjonalności i zdolności technicznych terminalu w Świnoujściu. W ramach umowy będą zainstalowane m.in. dwa dodatkowe urządzenia SCV, które umożliwią osiągnięcie zdolności regazyfikacji na poziomie 7,5 mld m3/rok gazu ziemnego rocznie. Kluczowe urządzenia zostały zamówione w październiku 2019 roku w ramach dostaw inwestorskich. Wykonawcą projektu rozbudowy zostało konsorcjum firm PORR i TGE.

- Rząd RP od 4 lat konsekwentnie realizuje strategię dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu ziemnego do Polski. Rozbudowa Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ważnym elementem uniezależniania się Polski od dostaw z kierunku wschodniego. Dzięki tej inwestycji zwiększamy poziom bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – powiedział Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

- Dziś podpisujemy umowę, której realizacja zwiększy o 50% dotychczasowe zdolności regazyfikacyjne Terminalu LNG. Oznacza to, że zawarliśmy wszystkie kontrakty dotyczące pierwszego etapu rozbudowy i wchodzimy w fazę wykonawczą inwestycji. Zgodnie z harmonogramem ten etap planujemy zrealizować do końca 2021 r. – mówił Tomasz Stępień, Prezes Zarządu Polskie LNG i GAZ-SYSTEM.

ZOBACZ TEŻ:

Prezydent Andrzej Duda w Świnoujściu. Podpisano umowę na dof...

Program rozbudowy Terminalu w Świnoujściu składa się czterech komponentów: zwiększenia mocy regazyfikacyjnych (I etap) oraz budowy drugiego nadbrzeża, trzeciego zbiornika LNG i bocznicy kolejowej na cysterny i kontenery ISO (II etap).

Podpisanie umowy na realizację pierwszego etapu tego projektu ma znaczący wpływ na budowanie niezależności energetycznej Polski. Jest elementem strategii rządu w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, którą konsekwentnie realizuje Grupa GAZ-SYSTEM. Rozbudowa Terminalu w Świnoujściu jest objęta dofinansowaniem z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, PRIORYTET: VII, DZIAŁANIE: 7.1 w ramach projektu pod nazwą: „Rozszerzenie funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu”.
Kolejną stanowi trzeci zbiornik LNG. Ostatnia składowa to instalacja przeładunkowa LNG na kolej. Oznacza to, że gaz będzie przesyłany nie tylko gazociągiem, czy cysternami drogowymi, ale także za pośrednictwem cystern kolejowych. Obecna roczna zdolność przeładunkowa terminalu wynosi 5 mld sześciennych gazu.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto