Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koszary w Świnoujściu z dawnych lat. Niezwykłe fotografie miasta

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Zdjęcie dawnych koszar z 1912 roku- czyli tuż po zasiedleniu kompleksu przez fizylierów. To popularne ujęcie z Waldschlossu- częsty motyw na pocztówkach i w przewodnikach. Co ciekawy dzięki temu, że ponawiany niemal z tego samego miejsca przez wiele lat (wieży hotelowej?) można dokładnie prześledzić jak zmieniała się najbliższa okolica.
Zdjęcie dawnych koszar z 1912 roku- czyli tuż po zasiedleniu kompleksu przez fizylierów. To popularne ujęcie z Waldschlossu- częsty motyw na pocztówkach i w przewodnikach. Co ciekawy dzięki temu, że ponawiany niemal z tego samego miejsca przez wiele lat (wieży hotelowej?) można dokładnie prześledzić jak zmieniała się najbliższa okolica. Fort Gerharda Świnoujście
Świnoujście dawniej w archiwalnych zdjęciach. Uwierzycie, że te fotografie przetrwały? W Forcie Gerharda skrzętnie tnie archiwizują takie skarby.

- Porządkowaliśmy materiały o świnoujskim garnizonie- cały czas trwają prace nad monografią świnoujskiej twierdzy, która jest współfinansowana przez miłych fundatorów z Liechtensteinu - mówi Piotr Piwowarczyk z Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. - Znaleźliśmy zdjęcie dawnych koszar z 1912 roku - czyli tuż po zasiedleniu kompleksu przez fizylierów. To popularne ujęcie z Waldschlossu- częsty motyw na pocztówkach i w przewodnikach. Co ciekawy dzięki temu, że ponawiany niemal z tego samego miejsca przez wiele lat, być może była to wieża hotelowa, można dokładnie prześledzić jak zmieniała się najbliższa okolica.

Na wniosek samorządu urząd konserwatora zabytków w Szczecinie rozpoczął przygotowania do wpisania kompleksu koszar – obecnie centrum administracyjnego Świnoujścia- do rejestru zabytków.

To może cię zainteresować

- Koszary na dzisiejszej ulicy Wojska Polskiego zbudowała w latach 1910-1911 berlińska firma Hartmann & Schlenzig. Inwestorem był samorząd, który niczym współcześni deweloperzy zwietrzył w takiej inwestycji złoty interes- przyciągnął do miasta duży garnizon wojskowy co pobudziło lokalna gospodarkę i zwiększyło liczbę mieszkańców i dobrze zainwestował pieniądze - mówi Piotr Piwowarczyk. - Władze wojskowe oczywiście płaciły za korzystanie z koszar, które miały zacząć zarabiać już 9 roku eksploatacji. Pierwszym mieszkańcem koszar był 3 batalion 34 Pułku Fizylierów im. Królowej Szwecji Viktorii.

Łącznie wzniesiono 11 budynków, a cała inwestycja zamknęła się kosztem 1 122 000 ówczesnych marek.

To może cię zainteresować

- Do dziś w tych „mniej” remontowanych budynkach zachowało się szereg ciekawych detali- stojaki na broń, drzwi przeciwpożarowe, a nawet żołnierskie szafy dla służby wartowniczej! W planowanej monografii zobaczycie wiele nigdy dotąd nie publikowanych ciekawostek np. niezrealizowany plan rozbudowy kompleksu projektu Arnolda Hartmanna, projekty domków dla kadry oficerów i podoficerów - mówi Piwowarczyk. - W Niemczech według świnoujskiego projektu rozpoczęto budowę jeszcze dwóch takich kompleksów, z których do dziś zachowały się budynki koszarowe.

Miejsc, które zmieniły swoje oblicze w archiwalnych zdjęciach fortecznych jest znacznie więcej. Zobaczcie sami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto