Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zima za pasem, a palmy w Świnoujściu rosną w najlepsze! Mówią, że to Floryda północy

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Palmom w Świnoujściu nie przeszkadza mróz. Na wyspie Uznam w Świnoujściu przechodzą już druga zimę.
Palmom w Świnoujściu nie przeszkadza mróz. Na wyspie Uznam w Świnoujściu przechodzą już druga zimę. Joanna Maraszek
Zima za pasem, a palmy na promenadzie w Świnoujściu rosną w najlepsze! Mieszkańcy żartują, że ich nadbałtycki kurort, to Floryda północy.

Palmy w Świnoujściu mimo pierwszych przymrozków maja się świetnie. Rosną na promenadzie, w okolicach najszerszej w Polsce plaży. W Świnoujściu, na wyspie Uznam od dobrych dwóch tygodni temperatura spada poniżej zera, a nasadzone w ubiegłym roku palmy, juki, oliwka i inne egzotyczne rośliny mają się doskonale.

W szczycie zimy cały ogród sensoryczny na terenie którego znajdują się palmy będzie znajdował się pod namiotem, który ochroni rośliny przed silnym mroźnym wiatrem, który dla egzotycznych roślin jest w zasadzie jedynym wyzwaniem, bo palmy - szorstkowce, które zostały tu posadzone znoszą temperatury nawet do - 10 stopni Celsjusza.

Opracowała nowatorską technologię tworzenia... folii

To może cię zainteresować

Egzotyczny ogród

Świnoujski ogród sensoryczny powstał na terenie tak zwanej promenady zdrowia, czyli nowego odcinka spacerowego równoległego do istniejącej promenady i plaży.

Największe emocje budzą palmy. Czy klimat nadbałtycki jest odpowiedni dla tych roślin? Świnoujska palma to tak naprawdę szorstkowiec fortunego. Wywodzi się z Chin i potrafi rosnąć nawet na obszarach położonych na wysokości 2400 m n.p.m. Rożnie także po drugiej stronie Himalajów w Indiach czy Nepalu. Zaszczepiona została w Japonii i także tam daje sobie świetnie radę.

Szorstkowiec do Europy trafił około 160 lat temu i czyje się tu całkiem nieźle. Bywa, że można go spotkać w prywatnych ogrodach. Łącznie w Świnoujściu jest ich 15 w tym trzy duże i 12 mniejszych. W naturalnych warunkach szorstkowce rosną do wysokości 20 metrów.

To może cię zainteresować

Palmy to nie jedyne egzotyczne rośliny. W sąsiedztwie palm sadzone były juki gwatemalske w formie drzewiastej. Dopełnia one egzotyczny wizerunek tej części ogrodu.

- Mimo, iż są to rośliny doskonale adoptujące się w klimacie Morza Bałtyckiego, to ta strefa świnoujskiego ogrodu zmysłów będzie objęta szczególną opieką - wyjaśnia pracownik magistratu. - Na zimę nad drzewami będzie rozpościerany namiot, w którego wnętrzu będzie panował klimat swoistej palmiarni. Ponadto w rejon ogrodu doprowadzono sieć elektryczną, która umożliwi podłączenie kabli grzewczych chroniących korzenie roślin podczas mrozów.

Jak w otwartej palmiarni

Palmy oczywiście budzą największe zainteresowanie i emocje. Jednak ogród zmysłów, to bogactwo roślinności niespotykanej na co dzień. Znajdziemy tutaj: oliwkę europejską, grójecznik japoński, śniegowiec wirginijski czy ośnieżę karolińską.

Na samym wejściu do ogrodu stworzono strefę drzew kształtowanych według sztuki bonsai. To jałowce, cyprysy a nawet sosny.

To może cię zainteresować

Po przeciwległej stronie ogrodu sensorycznego, najbliżej odnawianej Promenady Historycznej, znajduje się labirynt grabowy.

Jedną z roślin, które jeszcze długo przed sezonem wakacyjnym ma w to miejsce przyciągać turystów i miejscowych jest oczar wirginijski. To krzew, który zakwita już w lutym i swymi żółtymi kwiatami będzie się wyróżniał może nawet na tle zasypanych śniegiem wydm. Nad aranżacją świnoujskiego ogrodu zmysłów czuwa Pani Sylwia Jurzyk-Nordlow, a roślinnością obsadza i będzie się w najbliższych latach opiekowała Małgorzata Gawrońska.

Ogrody sensoryczne

- Ogrody sensoryczne, zwane też ogrodami zmysłów są projektowane w taki sposób, by oddziaływały na wiele zmysłów. Poza wzrokowym, ważny jest zapach czy dotyk. - wyjaśnia pracownik świnoujskiego magistratu. - Stąd ważna jest różnorodność roślinności, zmienne podłoże, by stąpając po nim nawet boso odczuwać, że spacerujemy po piasku, żwirze, pniach drewnianych, trawie, czy korze.

Świnoujski ogród zmysłów jest wyjątkowy, bo charakterystyczny przede wszystkim ze względu na bogatą i różnorodną roślinność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto