Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w L4, które planuje rząd, uderzą nie tylko w kombinatorów. Co się zmieni w zwolnieniach lekarskich?

asz
Zmiany w L4 mają sprawić, że ZUS przestanie wypłacać zasiłek chorobowy kombinatorom. Mogą jednak uderzyć także w uczciwych, ale mających pecha pracowników.
Zmiany w L4 mają sprawić, że ZUS przestanie wypłacać zasiłek chorobowy kombinatorom. Mogą jednak uderzyć także w uczciwych, ale mających pecha pracowników. Lukasz Gdak
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej i ZUS przymierzają się do zmian w przepisach dotyczących zwolnień lekarskich, potocznie wciąż nazywanych L4. Założenie jest pozornie dobre i proponowane rozwiązanie może ukrócić działalność kombinatorów, którym bardziej opłaca się w nieskończoność przebywać na chorobowym niż pracować, ale eksperci wskazują, że rykoszetem mogą oberwać uczciwi pracownicy.

Zmiany w L4. Zwolnienia lekarskie przestaną się opłacać kombinatorom

Jako pierwszy o planowanych zmianach informował „Puls Biznesu”, a teraz temat podnosi także portal Money.pl Planowana zmiana ma sprawić, że po 182 dniach zwolnienia lekarskiego nie będzie można od razu iść na kolejne. W takim przypadku prawo do kolejnych 6 miesięcy L4 będzie się miało dopiero po upływie 60 dni. Dodatkowo do okresu zasiłkowego mają wliczać się także krótkie (trwające mniej niż 60 dni) przerwy pomiędzy kolejnymi zwolnieniami lekarskimi, bez względu na powód ich wystawienia.

Obecnie każdy ubezpieczony ma prawo do nieprzerwanego zwolnienia chorobowego trwającego 182 dni. Po tym czasie, jeśli niezdolność do pracy nadal występuje, należy ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wynoszący 182 dni okres zasiłkowy może jednak się wydłużyć, jeśli pracownik z powodu tej samej choroby kilkukrotnie uda się na zwolnienie, ale pomiędzy kolejnymi L4 będą przerwy.

Chodzi o sytuację, w której np. po dwóch tygodniach przebywania na zwolnieniu lekarskim z powodu zaburzeń depresyjnych, pracownik wraca do pracy, ale po dwóch tygodniach ponownie idzie na zwolnienie z tego samego powodu. W tego typu przypadkach czas choroby sumuje się, ale tylko, jeżeli zwolnienia lekarskie zostały wystawione:

  • z powodu tej samej choroby oraz
  • w odstępie krótszym niż 60 dni.

Obecne przepisy dają więc furtkę dla kombinatorów, którzy zamiast pracować, wolą w nieskończoność pobierać zasiłek chorobowy. Wystarczy bowiem, że po zakończeniu trwającego 182 dni zwolnienia lekarskiego, pracownik będzie zdolny do pracy przez jeden dzień, by kolejnego dnia mógł wrócić na zwolnienie lekarskie z powodu innej choroby i dalej móc pobierać zasiłek chorobowy.

Planowane zmiany w L4 mogą uderzyć też w uczciwych pracowników

W rozmowie z money.pl ekspert systemów ubezpieczeń z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Tomasz Lasocki, przyznaje, że obecny model istotnie daje możliwości kombinowania i nadużywania zwolnień lekarskich, ale proponowane przez MRiPS rozwiązanie nie jest jego zdaniem najlepsze.

Walka z wszelkimi patologiami nie może jednocześnie zmniejszać konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego Polaków – mówi dr Lasocki w money.pl.

Zdaniem eksperta, by zniechęcić kombinatorów do niekończących się zwolnień lekarskich i pobierania zasiłku chorobowego, wystarczyłoby wprowadzić zmiany polegające na zmniejszaniu wypłacanych świadczeń w przypadku długotrwałych zwolnień. Natomiast skrócenie okresu przysługiwania świadczeń, choć też uderzy w tych, którzy kombinują, może także negatywnie odbić się na uczciwych pracownikach, którzy po prostu będą mieli pecha – w końcu wypadki chodzą po ludziach.

Źródło: money.pl, prawo.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w L4, które planuje rząd, uderzą nie tylko w kombinatorów. Co się zmieni w zwolnieniach lekarskich? - Kurier Lubelski

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto