Inwestują w port - za ponad 185 mln zł powstanie w Świnoujściu nowa infrastruktura

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisał umowę z wykonawcą portowych inwestycji. Zmian i nowości będzie wiele.

Wśród inwestycji, jakie zostaną wykonane na terenie świnoujskiego terminala promowego znajdują się:

· Modernizacja Stanowiska nr 5 w celu uzyskania głębokości technicznej Ht = 12,0m i dopuszczalnej Hdop = 13,0 m.
· Przedłużenie stanowiska nr 5 o stanowisko nr 6 w celu utworzenia jednej linii cumowniczej o długości 294m wraz z wykonaniem umocnienia dna.
· Istniejąca rampa przeładunkowa o szerokości 14m i nośności 60T zostanie przebudowana do nowych parametrów technicznych i uzyska 35m szerokości i 180T nośności.
· Przebudowa istniejącej i wykonanie nowej niezbędnej infrastruktury technicznej na nabrzeżu i zapleczu (kanalizacja wód opadowych i sanitarna, sieci wodnej, sieci wody pożarowej i sieci teletechnicznej, zasilanie w energię elektryczną, oświetlenie, itd.).
· Przebudowa i budowa nowych torów kolejowych na zapleczu stanowisk promowych nr 4 i 5.
· Przebudowa istniejących oraz budowa nowych placów manewrowo - postojowych z miejscami postojowymi dla naczep o powierzchni około 6 ha.
· Zakup i montaż rękawa pasażerskiego umożliwiającego bezkolizyjne przemieszczanie się pieszych.
· Budowa estakady nad stacją kolejową Świnoujście, która w znakomity sposób skomunikuje zaplecze z terenem terminala.

- Dodatkowo w ramach realizowanej inwestycji i podpisanej umowy o dofinansowanie zostanie zakupiony sprzęt służący do transportu i przeładunku kontenerów o łącznej kwocie około 6 mln. złotych. Będą to cztery ciągniki siodłowe i dwa wózki wysokiego składowania typu „reach stacker” - informuje Monika Woźniak-Lewandowska, Specjalista ds. komunikacji i PR.

- To bardzo ważny dzień dla Świnoujścia a także całego zespołu portów Szczecin - Świnoujście - mówił w czasie podpisania umowy z wykonawcą Krzysztof Urbaś, Prezes Portu Szczecin Świnoujście. - Baza promowa, to bardzo ważny element naszej infrastruktury oraz suprastruktury. Rocznie przeładowujemy na terminalu promowym w Świnoujściu, ok. 6,5 mln ton ładunku. To 470 tys. ciężarówek, 250 tys. samochodów osobowych i ponad milion pasażerów. To prace, które wpisały się na stałe w tym terminalu. Zakładamy, że w najbliższych latach nastąpi wzrost przeładunków o kila procent.

By zrealizować tę inwestycję, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. wraz z partnerami szwedzkimi (Port Promowy w Trelleborgu) złożył do Komisji Europejskiej wniosek aplikacyjny o dofinansowanie z funduszy unijnego instrumentu finansowego CEF (Łącząc Europę) projektu „autostrady morskiej” pn. „Sustainable Świnoujście-Trelleborg MoS based on upgrading port infrastructure, developing intermodal transport and integrating hinterland corridors”. Podpisanie Umowy o współfinansowaniu przedsięwzięcia pozwoliło na wdrożenie opracowania projektu technicznego i uzyskanie wszystkich niezbędnych uzgodnień łącznie z decyzją o pozwoleniu na budowę. Całkowity koszt robót budowlanych wynosi 185.220.222,00 PLN netto, dofinansowanie 75,26% kosztów kwalifikowalnych. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest do końca 2021 roku.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

-
5 na 7 :)
A
Albert
będzie taki port jak lodołamacz.
G
Gość
Gorzej , jak za komuny !! Wszędzie propaganda sukcesu PIS , a rzeczywistość skrzeczy...
G
Guciu
Marek Gróbarczyk Flota czeka czas dyspozycji.
Dodaj ogłoszenie