Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Terminal LNG w Świnoujściu odebrał już sto sześćdziesiątą siódmą dostawę gazu do Polski. To prawie dwudziesty statek w tym roku

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Twitter Terminal LNG
To już 19 statek, jaki przypłynął w tym roku do Terminalu LNG w Świnoujściu.

- W sumie od pierwszej dostawy (w grudniu 2015) sprowadzono droga morską ok. 30,6 mln m3 LNG - mówi Anna Starosta, rzeczniczka Terminala. - Gaz w większości jest regazyfikowany (zmiana stanu skupienia ze skroplonego na lotny; surowiec powiększa wówczas swoją objętość o 600 razy) i transportowany Krajową Siecią Przesyłową do odbiorcy końcowego. Część (tu w formie skroplonej) ładowana jest na cysterny. Z Terminalu wyjechało ich już ponad 17 tysięcy.

LNG jest wykorzystywany jako alternatywa dla gazu dostarczanego tradycyjnymi rurociągami. W przypadku niektórych krajów jest to sposób na zróżnicowanie źródeł dostaw gazu i zapewnienie niezależności energetycznej. Można go także wykorzystywać na pokrywanie krótkoterminowych szczytowych zapotrzebowań na gaz w czasie od 3 do 4 tygodni w ciągu roku przy pomocy instalacji skraplających gaz ziemny z rurociągów lub instalacji zaopatrywanych ze źródeł zewnętrznych, np.: z instalacji do odazotowni lub z przewoźnych instalacji złożonych. Kraje europejskie, które stosują takie rozwiązanie to Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Belgia. Rozwiązanie to jest również powszechnie stosowane w USA, gdzie pracuje kilkadziesiąt instalacji służących do skraplania gazu ziemnego i regazyfikacji, a także magazynowania LNG.

LNG wykorzystywane jest też do zaopatrywanie w gaz małych i średnich miejscowości, do których paliwo dostarczane jest z tzw. instalacji satelitarnych LNG, które z kolei uzyskują skroplony gaz ziemny z większych instalacji skraplających. Przykłady takich rozwiązań można znaleźć w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii.

To tez cenne paliwo dla elektrowni. Zasilanie elektrowni za pomocą LNG jest szeroko stosowane w Japonii - elektrownia w Jokohamie jest opalana skroplonym gazem ziemnym dostarczanym tankowcami ze złóż na Alasce.

Źródło zimna

LNG bywa wykorzystywany do celów chłodniczych i dla rozdzielania powietrza, na przykład w generatorach magnetogazodynamicznych do chłodzenia magnesów lub w przemyśle rafineryjno-petrochemicznym w instalacjach niskotemperaturowego frakcjonowania gazów węglowodorowych. Często również zimno wydzielane w trakcie regazyfikacji LNG wykorzystywane jest w instalacjach niskotemperaturowych np.: do produkcji tlenu przez rektyfikację skroplonego powietrza. W ten sposób działa m.in. instalacja w Fos-sur-Mer we Francji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Terminal LNG w Świnoujściu odebrał już sto sześćdziesiątą siódmą dostawę gazu do Polski. To prawie dwudziesty statek w tym roku - Głos Szczeciński

Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto