Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świnoujście - terminal kontenerowy coraz bliżej. Przetarg na wykonanie inwestycji trwa do 10 lutego

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Świnoujście - terminal kontenerowy coraz bliżej. Przetarg na wykonanie inwestycji trwa do 10 lutego. Port Szczecin-Świnoujście poszukuje wykonawcy, który wybuduje terminal kontenerowy w Świnoujściu.
Świnoujście - terminal kontenerowy coraz bliżej. Przetarg na wykonanie inwestycji trwa do 10 lutego. Port Szczecin-Świnoujście poszukuje wykonawcy, który wybuduje terminal kontenerowy w Świnoujściu. Joanna Maraszek
Świnoujście - terminal kontenerowy coraz bliżej. Przetarg na wykonanie inwestycji trwa do 10 lutego. Port Szczecin-Świnoujście poszukuje wykonawcy, który wybuduje terminal kontenerowy w Świnoujściu.

Zakres prac budowy terminala jest bardzo szeroki. Obejmuje sieci wodociągowe, kanalizację sanitarną, kanalizację wód opadowych, zasilanie elektroenergetyczne, sieci teletechniczne, sieć wody przeciwpożarowej oraz system odwadniania terenów.

- Prowadzone prace uporządkują i uzupełnią infrastrukturę techniczną we wszystkich rejonach portu w Szczecinie i Świnoujściu. Zapewni to optymalizację zużycia nośników energii, poprawę sytuacji w zakresie ochrony środowiska i dostosowanie w tym do obowiązujących norm i przepisów - informuje Monika Woźniak-Lewandowska, rzecznik ZMPSiŚ.- Wybrany wykonawca będzie musiał także uporządkować teren, na którym będą prowadzone prace. W tym celu wykona niezbędne wyburzenia i rozbiórki starej infrastruktury oraz usunie drzewa i krzewy kolidujące z realizowaną inwestycją

.

Planowane prace mają być prowadzone w taki sposób, by porty mogły nieprzerwanie funkcjonować podczas wykonywanych robót budowlanych.

To może cię zainteresować

- Na wykonawcy spoczywać będzie wykonanie wszelkiej niezbędnej infrastruktury technicznej potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania, jak np. drogi dojazdowe, obrukowania, bariery ochronne, itp. oraz zaprojektowanie i wykonanie czasowej i stałej organizacji ruchu - dodaje Monika Woźniak-Lewandowska.

Terminal kontenerowy ma zająć spory obszar terenów przybrzeżnych plaży w dzielnicy Warszów, jednak ZMP zapewnia, że będzie to inwestycja bezpieczna.

- Docelowo porty w Szczecinie i Świnoujściu będą przyjazne środowisku z efektywną infrastrukturą techniczną - mówi rzeczniczka. - Będzie nowocześnie, czysto i tanio w eksploatacji. Wpłynie to znacząco pozytywnie na niemal wszystkie sfery funkcjonowanie kompleksu portowego jako całości, jak i spółek przeładunkowych.

Prace związane z funkcjonowaniem nowego terminalu już są prowadzone.

- W ramach tego projektu w maju 2020 roku na Terminalu Promowym w Świnoujściu wykonano już przyłącze energetyczne 15 kV zasilające stację transformatorową GSZ Terminal Promowy z GPZ Świnoport przy ul. Dworcowej, co ma zapewnić zwiększenie niezawodności dostaw energii elektrycznej oraz graniczyć ryzyko awarii i przestojów promów informuje rzeczniczka. - Dzięki temu zwiększy się również funkcjonalność samego Terminala Promowego w Świnoujściu, inwestycja umożliwi bowiem zasilanie promów w energię elektryczną z sieci lądowej (zamiast z agregatów) ograniczając tym samym zanieczyszczenie środowiska, szczególnie w zakresie emisji szkodliwych związków siarki i azotu oraz hałasu.

Kolejnym efektem inwestycji będzie uporządkowanie gospodarki ściekowej oraz wyposażenie nowych terenów na obszarach portów Szczecin i Świnoujście w infrastrukturę odprowadzania ścieków sanitarnych i deszczowych.

To może cię zainteresować

- To poprzez rozdział kanałów ogólnospławnych na deszczowe i sanitarne ograniczy zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego - wyjaśnia rzeczniczka.- W Świnoujściu infrastruktura kanalizacyjna zostanie przystosowana do odbioru zanieczyszczeń ze statków. Zlikwidowana zostanie istniejąca oczyszczalnia a ścieki zostaną przekierowane na oczyszczalnię miejską. W Szczecinie kanalizacja sanitarna z Półwyspu Katowickiego zostanie włączona do istniejącej sieci odprowadzającej ścieki do oczyszczalni Spółki Wodnej „Miedzyodrze”. ZMPSiŚ liczy także na podniesienie niezawodności systemu grzewczego oraz ograniczenie w znaczny sposób straty w zużyciu energii cieplnej, co pozwoli dostarczać energię po możliwie najniższych kosztach. To samo tyczy się dostaw wody pitnej i wody technicznej na cele przeciw pożarowe

.

Inwestycja ma być gotowa w 2023 roku

- Zgodnie z dokumentacją projekt „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu”, powinien być zrealizowany do 31 października 2023 roku. Jest dofinasowany z Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - Rozwój transportu morskiego - informuje Monika Woźniak-Lewandowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto