Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztorm na Bałtyku nie ustępuje. MSPiR SAR przemieszcza jednostki, aby móc szybciej reagować w przypadku zagrożenia życia. Pracowite święta!

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Bez względu na warunki pogodowe ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR muszą być gotowi na to, by nieść pomoc wszystkim tym, którzy przekonali się o sile morza, ale także i innych akwenów. - Życie ludzkie tutaj jest najważniejsze, nie ma większej wartości - mówi "Dziennikowi Bałtyckiemu" Sebastian Kluska, dyrektor MSPiR SAR.

"Dbajmy o swoje bezpieczeństwo, wówczas dbamy też o innych". Słowa powtarzane jak mantra

O tym, że należy dbać o własne bezpieczeństwo, co pozwoli nam też zadbać o tych, którzy musieliby nam nieść pomoc, dyrektor Sebastian Kluska oraz przedstawiciele innych służb, w tym straży pożarnej, policji, czy pogotowia ratunkowego mówią każdego dnia. Niestety, choć nie brakuje tragedii na Pomorzu, to jak pokazują statystyki, pracy służby ratunkowe w województwie pomorskim z roku na rok mają więcej.

Tylko w 2023 roku ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR interweniowali 438 razy. To średni 1,2 wyjścia dziennie, co pokazuje, że Morze Bałtyckie jest niebezpieczne przez cały rok i wszelkie akcje edukacyjne mające na celu podniesienie poziomu świadomości nt. zagrożeń, jakie niesie za sobą morze, są potrzebne i ważne.

MSPiR SAR musi być w gotowości całą dobę, a także reagować na warunki pogodowe. Tak jest np. w przypadku m/s Sztorm, którego załoga swoją obecność w danym porcie uzależnia od pogody właśnie.

- Jednostka na co dzień stacjonuje w Helu, ale gdy jest niekorzystny wiatr i fale z północnego kierunku, to w porcie mocno faluje i statek może uderzyć o dno. Stąd w sytuacji, gdy pogoda zwiastuje sztorm, jednostka o tożsamej nazwie przechodzi do Gdyni i tam czekamy na odpowiednie warunki, ale cały czas utrzymujemy pogotowie ratownice - mówi "Dziennikowi Bałtyckiemu" Sebastian Kluska, dyrektor MSPiR SAR.

Morski statek ratowniczy typu SAR-3000, a więc m/s Sztorm powstał w stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku, pozostałe dwie jednostki tego typu tj. m/s Pasat i m/s Orkan zbudowane zostały w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni.

- Statki te przeznaczone są do prowadzenia działań związanych z poszukiwaniem i ratowaniem życia ludzkiego na Morzu Bałtyckim, w polskiej strefie odpowiedzialności. Statki te operują w każdych warunkach hydrologiczno-meteorologicznych, Ich zadaniem jest zarówno udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej, jak i prowadzenie długotrwałych działań poszukiwawczych - informuje MSPiR SAR.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez służbę, gotowość do akcji tj. do ratowania życia ludzkiego na morzu wynosi 15 minut.

Do zadań jednostki należą m.in.:

  • Poszukiwanie oraz podejmowanie rozbitków z wody i środków ratunkowych.
  • Udzielanie rozbitkom kwalifikowanej pomocy medycznej.
  • Transport poszkodowanych (rozbitków, rannych i chorych) na ląd.
  • Gaszenie pożarów na statkach Holowanie ratownicze.

Sztorm nie odpuszcza. Trudne warunki na Bałtyku. Służby apelują, aby nie wchodzić do wody i w okresie świąteczno-noworocznym odpuścić sporty wodne

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wzdłuż całego Wybrzeża obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Oznacza to, że wiatr w porywach może osiągać prędkość od 85 km/h do nawet 115 km/h, a średnia prędkość wiatru wynosić może ok. 70-85 km/h.

Taka prędkość wiatru może zwiastować stan morza określony na 8, a nawet 10 stopień skali Beauforta, a więc od sztormu do bardzo silnego sztormu. Takie warunki pogodowe mają utrzymać się do późnych godzin nocnych 26 grudnia.

Gdzie można spotkać jednostki MSPiR SAR?

Centra i stacje ratownictwa Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR znajdują się w:

  • MRCK Gdynia.
  • MPCK Świnoujście.
  • MSR Trzebież.
  • MSR Dziwnów.
  • MSR Kołobrzeg.
  • MSR Darlowo.
  • MSR Ustka.
  • MSR Łeba.
  • MSR Wladyslawowo.
  • MSR Górki Zach.
  • MSR Hel.
  • BSR Świbno.
  • BSR Sztutowo.
  • MSR Tolkmicko.
emisja bez ograniczeń wiekowych

Czytaj więcej w serwisie dziennikbaltycki.pl:

Sonda "Dziennika Bałtyckiego". Jak praca, to Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR?

Trwa głosowanie...

Czy wstąpiłbyś / wstąpiłabyś do służby w MSPiR SAR?

Dziennik Bałtycki

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto